ASGARİ ÜCRET TARTIŞMASI

Asgari Ücret tartışması erken başladı. Ada TV’ye bağlanan Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeni yılı beklenmeden toplanmalı” derken, İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, “Toplanmanın hiç de vakti değil çünkü önümüzde seçim var ve siyasiler böyle dönemlerde çok bonkör” dedi.

Asgari Ücret tartışması erken başladı. Ada TV’ye bağlanan Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeni yılı beklenmeden toplanmalı” derken, İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, “Toplanmanın hiç de vakti değil çünkü önümüzde seçim var ve siyasiler böyle dönemlerde çok bonkör” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ise tartışmaya, “Hayat pahalılığı hangi oranda olursa, asgari ücrette o oranda artacak” sözleriyle katıldı.


Asgari Ücret tartışması erken başladı. Ada TV’ye bağlanan Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yeni yılı beklenmeden toplanmalı” derken, İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun, “Toplanmanın hiç de vakti değil çünkü önümüzde seçim var ve siyasiler böyle dönemlerde çok bonkör” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, ise asgari ücrette hayat pahalılığı oranında bir artış yaşanacağını belirterek, “Hayat pahalılığı hangi oranda olursa, asgari ücrette o oranda artacak” dedi.

ARHUN: TOPLANMA ZAMANI DEĞİL

Asgari Ücretle ilgili yaşanan tartışmayla ilgili Ada TV’ye bağlanan İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Metin Arhun şunları söyledi: “Toplanmanın hiç de vakti değil. Çünkü önümüzde seçim var ve siyasiler böyle dönemlerde bonkör. Diğer taraftan asgari ücrette bir artış yaşansa bile yılbaşından önce olursa bu vergiye gider. Doğrusu yılbaşından sonra asgari ücretin belirlenmesidir.Biz asgari ücreti belirliyor olmamıza rağmen tüm ücretler asgari ücrete endeksli değil… Sektörel bir ücret uygulaması yok. Bazı sektörlerde yüksek, bazılarında düşük. Sürekli tartışılır pozisyonda. Böyle bir ortamda tartışmaktan başka bir şey kalmıyor. Sektörel belirleme konusunda herkes hem fikir. 3. uyrukta çalışanların ücretlerini belli miktar aşağıda tutalım, deniyor; bunda da herkes hem fikir ama bu konuştuklarımız uygulamaya girmiyor yasal anlamda ve biz de hep tartışma durumunda kalıyoruz…”

SERDAROĞLU: ASGARİ ÜCRET MASASI TOPLANMALI

Asgari Ücretin açlık sınırının altında kaldığını hatırlatan Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise “Çalışma Bakanı’nın yaptığı ‘asgari ücret 2023’te belirlenecek’ açıklamasını kabul etmemiz mümkün değildir. Yasa komisyonun bir yılda üç defa toplanabileceğini açıkça belirtiyor. Asgari ücret masasının bir an önce toplanarak yeni asgari ücretin belirlenmesi için gerekli girişimleri bugünden itibaren başlatıyoruz” açıklaması yaptı.

Eylül sonu itibarıyla dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 9 bin 840 TL olduğunu kaydeden Serdaroğlu, şunları söyledi: “Bu rakam sadece gıda harcamaları dikkate alınarak belirlenmiştir. Temmuz ayından eylül ayına kadar hayat hayat pahalılığı 24.88 olarak gerçekleşti. Bir önceki asgari ücret toplantısında yüzde 56.76 olarak gerçekleşen hayat pahalılığı, çalışanlara yüzde 41 olarak yansıtıldı. Verilmeyen yüzde 15’lik kaybı da üzerine eklediğimizde sadece enflasyon kaybı yüzde 40’a ulaşıyor. Asgari ücretin belirlenmesi ve insanca yaşanabilir bir rakama getirilmesi için hükümetin asgari ücret masasını bir an önce toplaması elzemdir.”

TAÇOY: HP ORANINDA ARTIŞ OLACAK

Asgari ücrette hayat pahalılığına paralel artışa gidileceğini ifade eden Bakan Hasan Taçoy ise, “Hayat pahalılığı hangi oranda olursa, asgari ücret de o oranda artacak” dedi. Kaçak işgücü ile mücadeleyi aralıksız sürdürdüklerini de anlatan Taçoy, yapılan denetimlerde çok sayıda kaçak çalışan tespit etmekte olduklarını kaydetti.

Bu haber 348 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER