ABD’NİN TERAZİSİ ŞAŞTI BİZ UYARIMIZI YAPTIK!

Yunanistan’ın Girit adasının batısı ve güneybatısında bulunan karasularını 12 mile çıkarmaya hazırlandığı iddia edilirken, TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu uyardı:

Yunanistan’ın Girit adasının batısı ve güneybatısında bulunan karasularını 12 mile çıkarmaya hazırlandığı iddia edilirken, TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu uyardı:

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs ve Yunanistan konusunda ABD'nin terazisinin bozulduğunu belirterek, 'Biz ABD'ye gerekli uyarıları yaptık.' dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,
 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin sunumunun ardından milletvekillerinin eleştirilerini ve sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs ve Yunanistan konusunda ABD'nin terazisinin bozulduğunu belirterek, 'Biz ABD'ye gerekli uyarıları yaptık. Son zamanlarda daha dengeli açıklamalar yapmaya başladılar. Ama bu yetmez. Bununla tatmin olmamız mümkün değil.' dedi.

Ege konusunda Yunanistan'ın kara propagandasıyla ilgili Türkiye'nin cevaplarını hazırladıklarını kaydeden Çavuşoğlu, bu cevapları NATO, Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) gönderdiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, ABD ve Schengen vizesi konusunda yaşanan sıkıntılara ilişkin soruya da bu konuda yaptıkları çabalarla ABD dahil bazı ülkelerin vize sürecini hızlandırmaya başladığı yanıtını verdi.

YUNANİSTAN’DAN 12 MİL HAZIRLIĞI

Bu arada Yunanistan’ın Girit adasının batısı ve güneybatısında bulunan karasularını 12 mile çıkarmaya hazırlandığı iddia edildi.

Bu konuda hazırlanmış kararın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in ofisinde hazır bulunduğunu ancak henüz kamuoyuna duyurulmadığını iddia eden Rum basını, bu adıma gerekçe olarak Türkiye ile Libya arasında imzalanan kıta sahanlığı anlaşmasını gösterdi. Yunan basını da Miçotakis’in, 12 mil adımını atmayı çok ciddi şekilde düşündüğünü yazdı.
Bu haber 458 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER