İNDİRİM GÜNÜ BİZE UĞRAMIYOR

Lefkoşa esnafı, her yıl Kasım ayının son Cuma gününde gerçekleşen ‘Black Friday’ in bu yıl ekonomik kriz gölgesinde geçeceğinden dert yanıyor

Lefkoşa esnafı, her yıl Kasım ayının son Cuma gününde gerçekleşen ‘Black Friday’ in bu yıl ekonomik kriz gölgesinde geçeceğinden dert yanıyor

‘İndirim günleri’ olarak bilinen, her yıl Kasım ayının son Cuma gününde gerçekleşen ‘Black Friday’ (Efsane Cuma) için geri sayım başlasa da ekonomik kriz ve alım gücünde yaşanan gerileme esnafın beklentisini aşağıya çekti.

Lefkoşa esnafı, bu yılki indirim günlerinin ekonomik kriz gölgesinde geçeceğinden dert yanarak, Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle sattıkları ürünün yerine yenisini koyamadıklarını da aktardı.

Yaşanan ekonomik krize bir çözüm üretilmesi gerektiğinin de altını çizen esnaf, böylesi indirim günlerinde kendi kar marjlarından keserek halka daha uygun fiyatlı ürünü satma çabasında olsalar da geçtiğimiz yıllara oranla satışlarda gözle görülür bir düşüş olduğunu vurguladı.

Lefkoşa esnafı, yeni yılın yaklaşımından dolayı piyasanın az da olsa hareketleneceğini ifade etti, beklentinin yine de geçtiğimiz yıllara oranla düşük olduğunu sözlerine ekledi.

Esnaf şunları söylüyor: “İnsanların alım gücü inanılmaz derecede düştü ve şu anda öncelik tamamen temel ihtiyaçlar. Artık bazı sektörler lükse kaçtı. Buna giyim, optik, takı da dahil… Özel sektör çok zor günlerden geçiyor ve özel sektörün desteklenmesi gerekiyor. Gelinen aşamada personel bir işletme için yük haline geldi. Bunun sonucunda da işsizlik artıyor. Bunu devletin önlemesi gerekiyor. İşletmeler kendi kendine çözüm arıyor ama bunlar da geçici çözümlerdir. Devletin yapması gerekeni işletmeler kendileri yapmaya çalışıyor. Bu çok yanlış… ‘Black Friday’ günlerinin piyasada bir etki yaratacağını düşünmüyoruz. Etkisi olursa esnaf nakit akışını sağlamak için zararına satış yapmak zorunda kalacak. Esnaf sattığı ürünün yerine yenisini koyamazsa o işi yürütemez. Şu anda piyasada nakit akışı yok. Piyasada durum iyi değil. Bu gibi kampanyalar işletme için fırsattır nakit akışını sağlayabilmek için ama bunu tek bir günle sınırlı olmaması gerek…”
Bu haber 296 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER