Yerel seçiler de mutlak başarı mı? başarısızlık mı?

Değerli okurlar, seçimler ile demokrasi anlayışı ayni olgu mu tartışılır. Bir ülkede demokrasi ile yönetim için zamanın da halkın katılımını en yüksek oranda katılımı sağlayıp seçimlerin zamanın da yapılmasını gerçekleştirmektir.

Değerli okurlar, seçimler ile demokrasi anlayışı ayni olgu mu tartışılır. Bir ülkede demokrasi ile yönetim için zamanın da halkın katılımını en yüksek oranda katılımı sağlayıp seçimlerin zamanın da yapılmasını gerçekleştirmektir.
Eğer gerçekleşen seçimlerde halkın sandıklara katılımı düşüyorsa bir yerde sorun var demektir, yöneticilerinde bunu çok iyi anlayıp önlemlerini alarak halkın sandığa katılmasını sağlaması gerekir.
25 Aralık da yerel yönetimler seçimi olacaktır. Mahkeme süreçlerinde sonrada 28 belediyeden 18 birleştirilmiş belediyeler ile bu seçim yapılacaktır. Partiler bu yarışta en yüksek başarıyı sağlamak için çalışmalara ara vermeden devam ediyorlar. Mutlak başarı nasıl sağlanır yada olası bir başarısızlık nerden kaynaklanacaktır, eğer bir parti bu gerçeği göremeyecek kadar analiz yapamıyorsa partinin veya partilerin seçim komitelerinde halkını iyi tanımayanlar vardır.
Öncelikle hükümetin en büyük ortağı olan UBP’Yİ kısaca inceleyecek olursak UBP’NİN rakibi yine UBP’DİR. UBP çok bölgede adaylarını çıkarttı, bazı bölgelerde bağımsız adaylara destek verecek, bazı bölgelerde ise hükümet ortakları ile anlaştığı adaylara destek verecek. Buraya kadar demokrasi adına her şey normal, ancak UBP’NİN aday gösterdiği çok bölgede ise yine UBP tabanında parti dışı bağımsız adaylar çıktı. Bu bağımsız adayların kaçı YSK adaylık için başvuracak Pazartesi-Salı göreceğiz.
Görüntü şu ki UBP’NİN kendi oyları kendi için de parçalanacaktır. Bu gelişme sistematik olarak UBP’YE zarar verir karşı güçlü parti adaylarının lehine olur. Bu parti adayları ise ana muhalefet CTP’NİN adaylarıdır.
Mutlak başarı bu strateji aday belirleme ustalığıdır, bu adayları da belirlerken tüm dengeleri sağlayıp bir bütün olarak sokağa inmedir. UBP bunu ne kadar başarabilmiştir, resmi adaylar açıklandıktan sonra belli olacaktır. Bu iki gün içerisinde inanılmaz pazarlıklar ve hesaplar olacağı kesindir. Ancak mutlak başarı hesapları yapılırken mutlak başarısızlık da risktir.
Hükümetin en büyük ortağı olan UBP tüm bakanlar ile eş güdüm içerisinde yerel seçimlere odaklanmaları gerekmektedir, çünkü başarı ve başarısızlık çok yakın öğelerdir.
Çok temiz pırıl pırıl adaylar vardır, ben aday olanların tümüne ülke demokrasisi ve barışı için başarılar diliyorum. bu seçimleri irdeleyecek daha da makaleler yazacağım, ancak yazmayacağım isimler olacak. 18 belediyede kazanacak olan isimleri yazacak olsam belki %80’nini tam olarak bulurum ancak algı yaratmak istemiyorum. Adayları gördükten sonra nasıl bir hesaplaşmanın olacağını da görmek zor değildir.
Değerlendirmelere devam edeceğim, ADA TV sunmuş olduğum “KIBRIS GÜNDEMİ” 25 Aralık gününe kadar olan programların yalınızca aday olanlar konuk olabilecek. Kimsenin benim üzerimden siyaset yapmasına izin vermeyeceğim.
Bu haber 5910 defa okunmuştur

:

:

:

: