KATAR ÜZERİNDEN AB’ye BÜYÜK DARBE

Son yılların en sözü edilen ülkesi şüphesiz KATAR. Avrupa ve arap yarımadasında hatta Atlantis ötesinde ismi geçen bir ülke konumuna geldi.

Son yılların en sözü edilen ülkesi şüphesiz KATAR. Avrupa ve arap yarımadasında hatta Atlantis ötesinde ismi geçen bir ülke konumuna geldi.
Dünya kupasına ev sahipliği yapan katar büyük bir organizasyona ev sahipliği yapmakta.
Büyük bir prestij kazanan katar, diğer yandan AB de kopan rüşvet fırtınası gündeme bomba gibi düştü …
Ne oluyor?
Kim bu fırtınayı kopardı?
Perde arkasına hep beraber gelin bakalım

ABD başkanı göreve gelir gelmez ilk körfez ülkesinden görüştüğü lider ŞEYH TEMİM BİN HAMED AL SANİ idi. İran dosyasını ve küresel ve bölgesel konuları katar ile görüşen BİDEN katar ile görüşmelerine o tarihte başlamıştı.
O dönemde görüşmelerde ana tema enerji idi. Hatta açıklamalarında KATAR ile 50 yıllık bir dostluklarının olduğunu deklare etmişti. Daha da ileri giderek KATAR ın NATO dışında bulunan ama büyük müttefiklerini olduğunu da o dönemde JOHN KİRBY açıklıyordu. KISACASI KATAR , Suudi Arabistan ın yerini alıyordu.
KATAR tabiî ki de BİDEN ın gelmesinden sonra gündeme gelmiyordu. 2005 yılından sonra DOHA da atılımlar gerçekleştirerek uluslararası alanda adına prestijler kazandırarak , uluslararası borsalarda ve şirketler de satın alımlar yaparak da uluslararası aktör olma yolunda yerini aldı.
ABD bugüne kadar nato dışında önemli aktör olarak gördüğü 20 ye yakın ülke var. İsrail gibi ülkeler de bunun içerisinde yer alıyor.

Gelelim Avrupa ya

2022 de AB , KAtAR vatandaşlarına vizesiz Avrupa kapıları açıldı 3 aylık vize çıkarıldı. Bu da katar ve ab ilişkilerinde o dönemde ivme kazandırdı.
Dünya kupası başladı ve yarı final maçlarına geçildi. Bu maçlar devam ederken ABD Türkiye'ye bile vermediği silahları katar'a aktarmaya başladı . Fransa nın yeni savaş uçakları bile katar da mevcut. ABD’nin şu an katar da askeri üssü bulunmakta. 10 binden fazla bir güç burada hazır kıta durumundadır.AB ile katar arasında imzalanan vizesi z seyahat süreci aslında körfez ülkelerine açılmaktı. Lakin hafta başı gündeme bir haber düştü. AB parlamenteri EVA KAİLİ hakkında müthiş bir suçlama yapıldı. ‘’ kara para aklamak , rüşvet ‘’ gibi suçlamalar gündeme geldi.KAİLİ için gündeme gelen bu suçlamaların nedeni de KATAR lehine lobicilik faaliyetlerini sürdürmek bunu yaparken de rüşvet aldığı haberleri çıktı. Tabi bu suçlamalar tek kişiyle kalmıyor peşinde başka kişileride kapsıyor gibi…
KAİLİ ab den 7 euro alırken kendisi ayda sadece 5 bin euro sadece yol parası harcıyordu.diğer masraflar da cabası. İşte ilişkiler de KAİLİ nin de alt komite de görev yaptığı komite döneminde canlanıyordu.
Bu fırtına koparken DANİMARKA da olayın fırtınası sürmeye başladı. Eğer olay bu denli bir şekilde cereyan ediyorsa rezilliktir. Tabi bunlar birer iddia .AB doğalgaz krizi yaşanırken sıvılaştırılmış gaz alımı gibi konularda yapılan anlaşmalarda bu dönemde gerçekleşti.
AB katar üzerinden bölgeye inmek istiyordu ama büyük bir lodos a tutuldu. ABD ise bunu tamamladı. Bölgede etkin.
Kim yaptı derseniz? Cevabı ortada. Küresel mücadele her alanda devam ediyor ama bu mücadele zayıf kalan taraf AB oluyordu. Bu da AB’nin dağılacağı anlamına mı geliyor? Bilemiyorum bekleyip göreceğiz

Bu haber 4509 defa okunmuştur

:

:

:

: