ROMA / ROME

Roma’ya gitmeyi kim istemez? Roma, hayallerimizin şehri.

Roma’ya gitmeyi kim istemez? Roma, hayallerimizin şehri. İtalya’nın her yerini; öncelikle Roma şehrini adım adım dolaşmaya gençliğimde niyet etmiştim. Sizler de bu şehirle ilgili niyetlerde bulundunuz mu hiç? Gezmek, tatil yapmak, kültürü yaşamak deyince akla gelen ülkelerden bir tanesi de İtalya’dır. İtalya deyince de pek tabii ki aklımıza Roma gelir. Bu şehirde bulunmak ayrıcalığını yaşamak, duyguların en güzellerinden.
Milano Napoli Floransa …
Roma (Latince: Rōma) veya Roma komünü, İtalya'nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkenti. Roma, hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Tiber ve Aniene nehirleri arasında ve Akdeniz'e yakındır. Yaklaşık 2,7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Bu sebeple Roma'ya bazı kaynaklar tarafından iki devletin başkenti de denilmektedir. Roma, İtalya'nın en kalabalık şehri ve 1285.3 km²lik yüzölçümüyle Avrupa'nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Milano, Napoli, Torino, Bologna, Palermo, Katanya, Floransa, Cenova ve Bari'nin toplamından daha geniş bir yüzölçümüne sahiptir.
2015 Senesinde Roma
‘Trevi Çeşmesi’, Aşk Çeşmesi olarak da bilinir. İtalya'nın başkenti Roma'nın Trevi semtinde, İtalyan mimar Nicola Salvi tarafından tasarlanan, Giuseppe Pannini ve diğer mimarlar tarafından tamamlanan bir çeşmedir. Biz, oraya gittiğimizde çeşme, tadilata alınmıştı. Roma’ya indiğimiz gün çok sabahtı ve üşümüştük. Hatta, rehberimize üşüdüğüm için otobüste kalmak istediğimi, dışarıya çıkmaktan korktuğumu söylediğimde çok şaşırmıştı. Biraz gezdikten sonra, acıktığımızı fazlaca hissetmiştik. Çeşmenin tam karşısında pizza yapan bir yer vardı. Neredeyse herkes, oraya hücum etmişti. Biz, gözümüzü çeşmenin sol tarafına düşen restorana dikmiştik. İçeriye girdiğimizde duvarlarda asılı, küçük küçük çerçevelere yerleştirilmiş Oyuncu Sophia Loren, Şarkıcı Frank Sinatra… gibi Dünyaca ünlü İtalyan aktör, artist, şarkıcıların… siyah beyaz fotoğraflarının olduğunu görünce çok şaşırmıştık. Özellikle de ben, bu tarzda bir restoranı yaşamımda ilk kez görüyordum.
Gezmeye Devam Ediyoruz
‘Kolezyum’ ya da Flavianus Amfitiyatro, İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan oval bir amfitiyatro. ‘Pisa Kulesi’, İtalya'nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli'de yer alan bir yapı. Sabah sabah, o soğukta kuleyi ve amfitiyatroyu gezmenin bana nasıl geldiğini bile hatırlamıyorum ki ertesi gün soğuk havanın mağduru olmuş, hastalanmış, Roma’daki farklı yerleri gezmenin tadına varmak yerine; bu şehirdeki sıcak, sebze çorbalarının tadına varmıştım. Sıra, İspanyol Merdivenleri’ ne gelmişti. İtalya'nın başkenti Roma'da Piazza di Spagna ile Piazza Trinità dei Monti arasında bulunan bir dik yamaç merdiveni olduğunu önceden bildiğim için bu adımları nasıl atacağımı düşünüyordum. Tüm adımlar bittikten sonra anladım ki düşündüğüm kadar da zor değilmiş. Evlerimizin duvarlarına asmak için vardığımız tepeden aldığımız resimler; sanki bizlere sunulan ödüldü.
Vatikan’daki Sürpriz
‘Vatikan’, Roma şehrinde bulunan, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan bağımsız devlet. Ülkedeki yerleşik nüfus 1000 civarındadır; fakat Vatikan, turistik bir yer olduğundan ülkedeki kişi sayısı turistlerle birlikte sürekli artmakta. Hem devlet başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani lideri olan Papa, oraya gittiğimiz gün halka konuşma yapmıştı. O an, çok şanslı olduğumu tekrardan anımsadım. Böyle bir günü şans eseri yakalamak, benim için çok önemliydi. Soğuktan donuyor olduğumu dahi unutmuş gibiydim.
Büyük Bir Aşk Öyküsü
Sıcak çikolata duyduğum zaman akan sular durur. İşte, 2015’te gittiğim bu gezide ‘Tea Rooms’ adıyla tanıştım. Binanın renginin güzelliği ve sıcak, gerçek, yoğun, çikolata renginden daha derin bir kap dolusu çikolatanın sevinciyle içeriye daldık. Bizi hemen almadılar. Önce, rezervasyon oluşturdular. Bir süre bizi upuzun bir sırada beklettiler ve sonrasında enfes çay ve çikolataların tadına vardıktan sonra masadan kalkan insanlardan boşalan yerlere teker teker aldılar. Orada sıcak çikolatamı yudumlarken arkadaşımın anlattığı aşk öyküsü güzel olduğu kadar ilginçti. Oyuncu Elizabeth Taylor ve yine Oyuncu Richard Burton, ikisi de evliyken burada gizli gizli buluşuyorlarmış. Bu aşk, 1963 senesinde çekilen ‘Kleopatra’ filmi için kamera karşısına geçtikleri zaman başlamış. Sonrasında da iki sevgili, evlenmişler.
Roma şehri bende farklı duygular uyandırmıştı: kış, soğuk, sıcak çikolata, enfes sebze çorbaları, temiz sokaklar, siyah beyaz fotoğraflar, çekilen filmler, yaşanan aşklar ve tabii ki kültür kokan yapılar.
Bu haber 1124 defa okunmuştur

:

:

:

: