Etme

Başbakan Sayın Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Sayın Erhan Arıklı ve Turizm Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu iktidarın koalisyon ortakları olarak geçen hafta Ankara’da önemli kararların açıklandığı toplantılarda hazır bulundular.

Başbakan Sayın Ünal Üstel, Başbakan Yardımcısı Sayın Erhan Arıklı ve Turizm Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu iktidarın koalisyon ortakları olarak geçen hafta Ankara’da önemli kararların açıklandığı toplantılarda hazır bulundular.
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Sayın Metin Feyzioğlu’da toplatıda var olandı.Bilindiği üzere birkaç hafta önce Sayın Büyüklçi Ankara’da Sayın Fuat Oktay’ı ziyaret etmiş ve görüşme yapmıştı.
Sayın Üstel Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın kabulünde iki ülke heyetleri ile yapılan görüşmeler ve sonuçları Cumhurbaşkan yardımcısı Sayın Fuat Oktay’ın Sayın Üstel ile yapmış olduğu ortak basın açıklaması KKTC ‘den merakla izlendi. Türkiye’nin gücü bir kez daha hissedildi.
Müjde başlığı ile açıklanan projeler Türkiye’den deniz altı kaploları ile ülkemize getirilecek elektrik, gençlerimiz için önceden yeri tesbit edilen sosyal konut yapımı ve KKTC vatandaşlarının Sosyal Sigortalar işbirliği ile Türkiye’deki sağlık hizmetlerinden faydalandırılacak olmasıydı.
Bilindiği üzere Anavatan Türkiye’nin çok sayıda donanımlı ekipleri son teknolojiyi projelerinde başarı ile gün yüzüne çıkarandır. Su projesi de bunlardan KKTC deki en değerli sonucudur.
Ülkemizde eksikliği problem olan elektrik için verilen müjde,gerekliliği açısından yerini ilk sırada tutandır.

Su altı elektrik kabloları, denizaltında bulunan ve elektrik enerjisi taşıyan kablolardır. Bu kablolar, enerji nakil hatları, internet ve telefon hattı, veri iletim hatları gibi farklı amaçlar için kullanılır. Su altı elektrik kabloları, denizaltındaki yerleşim yerleri, limanlar ve şehirler arasındaki iletişimi sağlar. Bu kablolar, denizaltındaki yerleşim yerleri arasındaki mesafeleri azaltır ve iletişimi hızlandırır.
Türkiye ile mesafelerdeki yakınlığımız yadsınamaz…
Kaldı ki Türkiye'de su altı elektrik kabloları, Marmara Denizi, Ege Denizi, Akdeniz ve Karadeniz gibi farklı bölgelerde kullanılır. Özellikle İstanbul Boğazı, enerji ve veri iletimi için önemlidir. Bu kablolar, İstanbul ve çevresindeki yerleşim yerleri arasındaki iletişimi sağlar.
Bizler ilk toplu konut diye nitelendirdiğimiz evleri Lefkoşa’da Belediye Evleri, Polis lojmanları ile Samanbahçe evleri diye bildiğimiz yerlerde gördük… Halen bu evler yerlerinde duruyor… Çağlayan bölgesinde Belça, Öğretmenler Bankası yolu üzerindeki Polis Apartmanı ile trafiğe açılan askeri bölge yolu kavşağında, Türk Rum sınırında mevcut polis apartmanında aileler oturmakla beraber bina bakımsız ve evler dökülür vaziyettedir…KKTC hükümetleri Devlet Sosyal Konutlarını yapmaya başladığı 1980’li yıllarda o zamanın hükmünde belirtilen müracaat tarihine kadar 1750TL yatırım ve toplamda 27500 TL mal olacak evlerden on yıl taksitle belirtilen kıstaslara girenleri ev sahibi yaptı. Lefkoşa, Girne, Mağusa Sosyal Konut Projesine dahil ilçelerdi. Şimdi bu evlerde ve yine sosyal konut kapsamında yapılan apartman daireleri ile çok vatandaşımız ev sahibi olmuştur. Günümüzde Türkiye yardımları ile yapılacak sosyal konutlar 2023 yılınının gençlerine büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Sağlıkta ise Türkiye ile yapılacak karşılıklı işbirliği hayati önemin zirvesini oluşturacaktır.
Her üç proje de hayati önem taşıyorsa bizlere de eleştiriden çok bu atılımları desteklemek düşer.
Bu güne söz mü; “Anlattığımı anlamayan! Anlamadığını anlamayıp, beni tenkit ediyorsun. Etme!” Sözü ile Mevlana’dan olsun…
Bu haber 3321 defa okunmuştur

:

:

:

: