Bu uçak biletleriyle ambargo derinleşiyor

Okullar sömestr tatiline çıkarken, yurt dışındaki yakınlarının yanına gitmek isteyen vatandaşların yalnızca uçak biletine ödeyeceği fiyat korkunç hale geldi.

Okullar sömestr tatiline çıkarken, yurt dışındaki yakınlarının yanına gitmek isteyen vatandaşların yalnızca uçak biletine ödeyeceği fiyat korkunç hale geldi.
Erken rezervasyon ile 1 ay öncesinden alınması halinde bile özellikle Ercan Havaalanı’ndan hem Türkiye, hem de Avrupa’ya uçmak uçmak lüks oldu.
Kuzey ile Güney arasında Londra bilet fiyatlarındaki fark da şaşkına çeviriyor.
Türkiye’ye gitmek isteyen bir vatandaşın yalnızca gidiş-dönüş uçak bileti için ödeyeceği rakam 2 bin 500 TL ile 6 bin 500 TL arasında değişiyor. Bu rakam, uçuş saati ve tercih edilen havayolu şirketine göre daha da artabiliyor.
1-7 Şubat tarihlerinde Ercan Havaalanı’ndan Adana’ya gitmek isteyen vatandaşın ödeyeceği uçak bileti fiyatı en az 2 bin 581 TL. Bu rakam Ankara için 3 bin 457 TL, İstanbul için 3 bin 717 TL, Trabzon için ise 4 bin 581 TL.
Öte yandan bu rakam Avrupa için daha da cep yakıyor. Örneğin; aynı tarihler arasında Ercan Havaalanı’ndan Londra’ya aktarmalı gidebilmek için yalnızca uçak biletine en az 5 bin 364 TL vermek gerekiyor. Biletler 21 bin 706 TL’ye kadar çıkıyor.
Türk Lirası’ndaki değer kaybına rağmen, uçak bileti fiyatlarında Ercan ve Larnaka arasındaki fark daha da derinleşiyor.
Fiyat farkı nedeniyle Kıbrıslı Türkler için seyahat Larnaka Havaalanı’ndan daha cazip hale geliyor. Örneğin, aynı tarihlerde Larnaka’dan direkt Londra’ya uçmak için uçak biletine ödenecek ücret bin 80 TL ile 4 bin 206 TL arasında.
Ülkede bilet fiyatlarından şikayetçi olmayan yok. Şu anda bırakın tatili, cenazesi, sağlık problemi olan dahi Türkiye’ye gitmekte güçlük çekiyor.
Bizim kendimize yaptığımız bu zulüm yıllardır üzerimizde uygulanan ambargonun dahi ötesinde…
Bu bilet fiyatlarıyla adeta bu adaya kısılan Kıbrıs Türk halkı bundan daha iyisini hak ediyor. Hükümet bu konuda bir an önce adım atmalı. Boş vaatte bulunmaktan ziyade, neticeye ulaşmalı. Bizden söylemesi…

Bu haber 2726 defa okunmuştur

:

:

:

: