“Çok özel çok güzel bir yolculuk...”

Sinemaya meraklı pek çok insanımız Kıbrıslı Türk aktrist Samuray Panter’i bilir. Ama bilmeyen, hatırlamayan da çoktur. İki bölümde sunduğumuz bu söyleşimizin son bölümüyle Panter’i anlatmaya devam ediyorum. ..

Sinemaya meraklı pek çok insanımız Kıbrıslı Türk aktrist Samuray Panter’i bilir. Ama bilmeyen, hatırlamayan da çoktur. İki bölümde sunduğumuz bu söyleşimizin son bölümüyle Panter’i anlatmaya devam ediyorum. ..

“Lefkoşa’dan Adana’ya çok büyük bir sevda ile Türkiye tutkusu ile yola çıktım. Yola çıkmadan önce -Halit Vurgun’u rahmetle anıyorum- İstanbul’ da yaşayan beyefendinin adresi cebimde duruyordu. Büyük bir acenteye sahip ve ünlü bir sinema yönetmeni olduğunu söylediler. Ve ben de kendisini bulmak amacıyla yola çıktım. İçimde sinema tutkusu yollardaydım. Büyük bir zaferle sinema beni kucakladı, ben sinemayı kucakladım..”


F.Ö: Sizin bir çok özelliğiniz olduğunu biliyorum. Bence aralarında en önemlilerinden biri de yabancı dillere olan yatkınlığınız ve diller hakkındaki bilgi dağarcığınız. 7 tane dil bildiğinizi biliyorum bunlar hangileri söyler misiniz lütfen? Yedi tane dil konuşabilmek çok önemli bir beceri ve yetenek.. Kimileri kendi dillerini bile doğru dürüst konuşamıyorlar bile..
S.P: Bildiğim diller İngilizce, Rumca, Arapça, Danimarkaca, Fransızca, Almanca, Ermenice ve bir de kendi ana dilim tabii ki Türkçe. O da benim diyor (muhteşem gülüşünü bir kez daha atıyor ve dudağındaki kalem beni büyülüyor beni.)

F.Ö: Biraz daha filmlerinizden bahsedelim.. Filmlerinizde zorluklarınız nelerdi? Örneğin bir film ne kadar zamanda biterdi?
S.P: Uzunca bir sürede biterdi zira tek bir kamera ile çalıştığımız dönemler bile olmuştu. Çok büyük zorluklarla karşılaşıyorduk. Birlikte hareket eder birbirimize destek olurduk. Biz oyuncular arasında sevgı saygı sonsuzdu. Herhangi bir olumsuzluk yaşansa bile o sette kalırdı. Sevgili Feri CANSEL çok yakın bir dostumdu. Gerçek arkadaşımdı. Bana her zaman büyük yardımları dokundu. Allah rahmet etsin.. Nur içinde yatsın Sevgili Feri.(derken gözleri doluyor candostunu anarken, masada 1 dakikalık suskunluktan sonra tebessüm etmesini sağlıyorum.)
F.Ö: Dışarı çıktığınızda halkın tepkisi nasıldı?
S.P: Giyimimiz, güzelliğimiz dikkat çekerdi. Çok güzel unutulmaz tezahüratlarla karşılaşır çok mutlu olurduk.
F.Ö: Bu ismi size kim koydu? (Diye sorarken cici kız rolü üstüme cuk demiş oturmuştu)

S.P: Sevgili Halit VURGUN çok babacandı.. Sevgili Atacan BORA ve Halit VURGUN layık gördüler bu ismi bana..
F.Ö: Bizim kendi devletimiz yani başta kültür bakanlığımız sizi hiç arayıp sordular mı?
S.P: Maalesef ne yazıktır ki bunca yıldır bir Kıbrıslı olarak Kıbrıs’ta, geçen gün KIBRISLI TV’ de FESLİKAN adlı program sizinle birlikte çıktığım ilk programımdı ve sizin KIBRIS GAZETESİ için yaptığınız bu röportajınız ilk röportajım. Ben şunu söylemek istiyorum; Devletimiz sanata ve sanatçıya duyarsızdır. Umarım bundan sonra sizin de desteklerinizle daha çok ilgi görebileceğim.
F.Ö: Aslında halkımız çok duyarlı fakat politika bazı güzellikleri unutturdu. Ben gelecek günlerinizde çok daha güzelliklerin doğacağına yürekten inanıyorum.
S.P: Vatanımı o kadar çok seviyorum ki şimdi ülkemde vatanımdayım. Çok güzel insanlarımız vardır. Kıbrıslı olarak birçok güzelliklere imza atmış insanlarız. Çok iyi bir ödüllü yönetmene sahibiz ve ben onunla yürekten tanışmak istiyorum. Sevgili Derviş ZAİM.
Sevgili Samuray PANTER bugün çok yoğundu ve koşuşturmacadan yorulmuştu. Bu güzel sohbeti daha fazla devam ettirmek isterdik ancak sağlık her şeyden önemli sevgili okurum. Bu yüzden Sevgili Samuray’ la daha sonra bomba gibi devam edecek bir sohbetin sözünü aldıktan sonra vedalaştık..
S.P: Aslında bugünlük bu kadar yeter.. Daha sonra söz veriyorum hayatımla ilgili sadece size anlatacağım birçok anım vardır. “Arkası yarın” diyor ve gülümsemesiyle birkez daha kırıp geçiriyor. Böyle güzel bir mekanda NİYAZİ’S RESTAURANT ‘ta yemek yemek ve sohbet etmek sizinle birlikte olmak beni çok mutlu etti. Dostluğumuz bir ömür boyu sürsün gitsin.
F.Ö: Ben de size yürekten milyonlarca kez teşekkür ediyorum. Değerli zamanınızı ve toğunluğunuz içinde benimle birlite güzel bir masada birlikte oldunuz.. Dostluğumuz daim olsun.
Yazacak anlatacak çok güzel sözcükler birbirini doğuruyor ama bazen kaleminiz susmak zorunda kalıyor. Sanata sanatçıya değer verilmezse.......
“O insan ki
Sanata sanatçıya değer vermez
Ülke insanına değer vermez, ülke olarak var olamaz.”

Sevgili okurlarım bundan böyle her türlü görüş ve dilekleriniz için sizlere bana bierbir ulaşabileceğiniz elektronik posta e-mail adresimi veriyorum. E-maillerinizi bekliyorum.
Bu haber 3049 defa okunmuştur

:

:

:

: