TRAFİKTE DEVLET OTORİTESİ YOK!

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Zeki Avcı, sürat ve alkol etkili kazaların son dönemde giderek yükseldiğine dikkat çekti

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Zeki Avcı, sürat ve alkol etkili kazaların son dönemde giderek yükseldiğine dikkat çekti

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Zeki Avcı, sürat ve alkol etkili kazaların son zamanlarda göze çarptığından bahsederek, son ölümlü kazada sürücünün ‘425 promil alkol tesiri altında olduğunu’ kaydetti. Avcı, “50 promil hakkı olan sürücü 400 promil ile yakalanıyorsa, devlet otoritesini sağlayamadı demektir” dedi.

Cezaların caydırıcı olmadığına, alkollü ve uyuşturucu etkisi altındayken araç sürenlerin de bundan cesaret bulduğuna işaret eden Avcı, “50 promil hakkı olan sürücü 400 promil ile yakalanıyorsa, devlet otoritesini sağlayamadı demektir” dedi.
Avcı, uyuşturucu ile araç kullanma yasasının hala yürürlüğe girmediğini, devletin testler yapması gerektiğini ve ciddiyetle mücadele etmesi halinde sürücülerin durumun ciddiyetinin farkına varacağını dile getirdi.

Sadece uyuşturcu ile mücadelenin polis tarafından yapıldığını hatırlatan Avcı, bunun da yapılan baskınlar ile olduğunu ifade etti.

“Elektrik kurumu, belediyeler ve maliye bakanlığı aydınlatma sorununu çözmeli” diyen Avcı, vatandaşın ödediği verginin hakkını alması gerektiğini söyledi.
Avcı, kurumların asli görevinin de zaten bu olduğunu dile getirerek, “Yolların ışıklandırmasının ihmali, kazalara davetiye çıkarır” dedi. Aydınlatma yapmayan ve kazadan sorumlu kişilerin mahkemeye çıkması gerektiğinin de altını çizen Avcı, ilgili kişilerin cezalandırılması gerektiğine vurgu yaptı. “Lamba var, ışık yok” ifadelerini kullanan Avcı, elektrik kurumunun parasının ödenmemesinin vatandaşın suçu olmadığını ve yollardaki ışığın kesilmesinin ‘devletin bir başka ayıbı’ olduğunu söyledi. Avcı son olarak, sürücülerin aydınlatılmamış yollarda polis ve radar olmasa bile her zamankinden daha dikkatli olmaları gerektiği konusunda hatırlatma yaptı.
Bu haber 168 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER