Normale dönmek kolay olmayacak!

Türkiye depremde enkaz altında kalan vatandaşlarına ulaşmak için zamana karşı yarışıyor. Yüz yılın felaketi karşısında tüm anavatan ile birlikte dünya da ayakta.

Türkiye depremde enkaz altında kalan vatandaşlarına ulaşmak için zamana karşı yarışıyor. Yüz yılın felaketi karşısında tüm anavatan ile birlikte dünya da ayakta.
“Coğrafyamızın en büyük felaketlerinden biri ile karşı karşıyayız' diyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Ölü ve yaralı sayımız maalesef giderek artıyor. Şu anda 3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var' ifadelerini kullandı.
Yıkılan bina sayısının gelen ihbarlar da dikkate alındığında 10 bin aştığı düşünülürse, kaybettiğimiz canların çok yüksek rakamlara gelmesi kuvvetle muhtemel.
Türkiye deprem bölgesindeki 10 ili kapsayan 3 ay sürecek OHAL ilan etti.
Bu yıkımın faturası çok ağır.
Okullar tatil edildi. Deprem bölgesindeki 10 ilde okulların sağlıklı bir şekilde açılıp eğitime devam etmesi de bu şartlar altında zaten çok kolay olmayacak.
Türkiye’deki TV kanalları YAS nedeniyle yayınlarını ağırlaştırdı.
85 milyon pür dikkat deprem bölgesinden gelmesini umdukları iyi haberleri gözlüyor.
Böyle bir dönemde eski yaşama dönüş de kolay olmayacak. Normale dönüş için yaraların sarılması gerekiyor.
Bunun için de enkazın tamamen kaldırılıp insanlara barınacak bir yer bulmak gerekiyor.
En iyimser tahminle tüm bunlar için en az altı ay bir süre geçmesi gerekiyor.
Bize gelirsek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin deprem bölgesiyle, anavatan ilişki dışında akrabalık bağı da vardır.
Hatay, Antep, Şanlıurfa, Adana, Adıyaman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin işgücünü önemli ölçüde sağlayan kentler.
Burada herkesin o bölgede bir akrabası, bir yakını var.
Diğer taraftan Adıyaman’da İsias Otel enkazında beklediğimiz iyi haber için ümitler giderek azalıyor.
Evlatlarımız, veliler ve öğretmenlerden oluşan 35 kişilik kafileye ulaşsak bile bu acıyı Kıbrıs’ın kısa bir zamanda atlatması kolay görünmüyor.
Turizm Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi, Türkiye'de yaşanan deprem ile ilgili olarak, müzik izni verilen işletmelerin müzik izinlerinin dünden itibaren ikinci bir duyuruya kadar askıya alındığını açıkladı.
Bu halde kimsenin eğlenecek hali elbette yok.
Spor müsabakalarına gelince çocuklarını, sporcularını Adıyaman’da o enkazın altında arayan Kıbrıs Türk halkının stadyumları doldurması da bu yıl çok kolay görünmüyor.
Elbette bu acıyla yaşamayı öğreneceğiz. Ancak bu zaman alacak. Anavatan ile birlikte el ele omuz omuza bu acıyı paylaşarak aşacağız.
Son söz sosyal medyada bu acıyı kullanarak polemik peşinde koşanlara…
Yeter artık. Şimdi birlik olmazsak, acıyı paylaşmazsak, ne zaman bunu başaracağız ? Herkes biraz sağduyu ve sabır göstermeli. Aksi halde bu günleri atlatmak çok daha zor olur. Bizden söylemesi…
Bu haber 5103 defa okunmuştur

:

:

:

: