Bu acıdan çıkarılacak dersler olmalı

Uzmanlar Türkiye’de yaşanan depremi “500 yıldır uyuyan fay kırıldı” diye yorumluyor.

Uzmanlar Türkiye’de yaşanan depremi “500 yıldır uyuyan fay kırıldı” diye yorumluyor.
Kıyamet gibi sarsıntıda adeta yer yerinden oynadı.
Daha önce yaptığı uyarılarla gündeme gelen Türkiye’nin saygın bilim insanlarından Prof. Dr. Naci Görür, Hatay ve Adana’ya bir kez daha dikkat çekti.
Prof. Görür, “Çevredeki faylarda belirli bir stres transferi olabilir. Bu depremlerden sonra Hatay ve Adana yöresinin daha hassas hale geldiğini düşünüyorum. Adana havzasında Doğu Anadolu fay kuşağının devamı gibi düşünülen, orada da irili ufaklı faylar var, Hatay’ın ölü fay kesimlerinde bir stres transferinin olabileceğini, oralara bir yük geldiğini düşünüyorum. Oralarda özenli ve dikkatli olmak lazım…” dedi.
Bu ne demek? Her ne kadar 3’üncü deprem kuşağında da olsa Kıbrıs için de “risk yok” diyemeyiz.
Bu bağlamda bizim de “en iyi tedavi tedbirdir” sözünü ilke edinerek, ülkemizdeki yapı stoğunu gözden geçirmemiz gerekir.
Her ne kadar yasal olarak uygulamada olan son derece gelişmiş deprem yönetmeliğine uygun binalar yapıldığı iddia edilse de denetim mekanizmasının ülkedeki zayıflığı içimize ciddi şüpheler düşürüyor.
İskele sahilinde 30-35 katlı binaları yaparken kanalizasyon ve arıtmayı ihmal edenler acaba yasa ve mevzuatlara uygun bir şekilde o binaları yaptı mı?
Amacımız kimseyi suçlamak değil. Ama bu konuda denetim yetkisinin belediyelerde olduğu biliniyor.
Peki belediyelerin bu binaları denetleyecek kadar yeterli personeli var mı?
Şu anda içimiz yanıyor. Acımız var. Yastayız. “Bu soruların zamanı değil” diyebilirsiniz…
Ama meseleye bir de şuradan bakmak lazım.
Türkiye’de yeni yapılan binaların dahi kağıttan karton gibi çöktüğü dikkate alınırsa, bu soruların yanıtı hayati önem taşıyor.
“Yanı başımız Hatay’da stres birikti” diyen uzmanların sözlerini görmezden gelemeyiz. Kahramanmaraş ile Suriye arasındaki mesafe dikkate alındığında, Hatay ile Kıbrıs arasındaki mesafe daha da korkmamıza neden oluyor.
Anavatanda yaşanan felakette biz de çocuklarımızı kaybettik. Bir daha yaşanmasın diye bu acının hepimize vereceği dersler olmalı. Bizden söylemesi…


Bu haber 4507 defa okunmuştur

:

:

:

: