Yarın çok geç olabilir!..

Depremin felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren Star Kıbrıs Medya Grubu olarak sorguluyoruz. Bizde durum nedir? Kağıt üzerinde tamam olan projelerin, olası bir deprem felaketi karşısında dayanaklılığı nedir?

Depremin felaketinin yaşandığı ilk günden itibaren Star Kıbrıs Medya Grubu olarak sorguluyoruz. Bizde durum nedir? Kağıt üzerinde tamam olan projelerin, olası bir deprem felaketi karşısında dayanaklılığı nedir?
Bunları yaparken de kimseyi panik etmeden ama tedbirin de elden bırakılmadan yola devam edilmesi gerektiğini vurguluyoruz.
Çünkü en iyi tedavi tedbirdir.
Peki bu tedbiri nasıl alacağız?
Önceki gün Star Kıbrıs’a konuşan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, “Vize almak yetmez, temel atılırken, kalıplar kurulurken, demir bağlanırken, beton dökülürken denetim yapılmalı” diyerek her aşamada denetimin altını çiziyordu.
Dün Ada TV’ye konuk olan CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ise belediyeden hükümete, müteahhitlerden mühendis ve mimar odalarına kadar tüm kesimlere, “Hatalarımızla yüzleşmeliyiz” çağrısı yaptı.
İskele bölgesinde sadece imar vizesi alıp da mekanik, inşaat, elektrik vizesi konusunda gerekli adımları atmayan binaların yükseldiğine dikkat çeken Akansoy, buradaki başıboşluğa dikkat çekti.
Öyle görülüyor ki bazı inşaat firmaları günahlarının bedelini yardım yarışına girerek ödemeye çalışıyor.
Bu konu hakkında da konuşan Akansoy, “Şirketler deprem sonrası bir şu kadar, biri bu kadar bağış yapıyor. Ama bu bağış yapan firmaların inşaatlarının durumu nedir? Bunun hesabını kim verecek? 20 katlı, 30 katlı bir bina kaldıracağınızda KTMMOB vize aşamasında size der ki sizin bu zeminde 30 metre, 40 metre kazık çakmanız gerekir. Kaç firma bunu yaptı, bunun denetimini kim yaptı?” diye sordu.
CTP Genel Sekreteri’nin de ifade ettiği gibi yarın ağlamamak için bu hesaplaşmayı bugünden önümüze koymalıyız.
İsias Otel’de kaybettiğimiz evlatlarımız içimizi yaktı. Yarın olası bir felakette bu acıların çok daha üstünde bir felaketle karşılaşmamak için bugünden iki elimizi başımızın arasına alarak düşünelim.
Belediyeler Yasası’yla bundan sonra yapılan binalar belki çok daha sağlam ve denetimden geçmiş olacak. Ama ya bugüne kadar yapılan binalar… O binalara kim garanti verebilir?
Hükümet bir an önce özellikle depreme karşı kritik noktalarda zemini zayıf Long Beach gibi bölgelerde bina denetimini hemen şimdi başlatmalı. Yarın çok geç olabilir. Bizden söylemesi…Bu haber 4801 defa okunmuştur

:

:

:

: