Yabancı yatırımcı güven ister!

Star Kıbrıs’ın dün “Long Beach’te büyük endişe” başlığıyla verdiği haber, bölgede yaşayan binlerce insanın korkularına tercüman oldu.

Star Kıbrıs’ın dün “Long Beach’te büyük endişe” başlığıyla verdiği haber, bölgede yaşayan binlerce insanın korkularına tercüman oldu.
Ne yazmıştık, hatırlayalım…
“Son yıllarda yüksek katlı binalarla gündeme gelen Long Beach sahili, depreme karşı yumuşak karnımızı temsil ediyor. Uzmanlar bu bölgede sert zemine ulaşmak için temelde 40 metreye varan kazıklar çakılması gerektiğine dikkat çekiyor.
Kimseyi suçlamıyoruz. Umut ediyoruz ki buradaki inşaat şirketleri, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden aldıkları vizenin gereğine uygun olarak bu binaları inşa ettiler.
Ancak şu anda bu binalarda oturanların içlerini rahat ettirecek bir açıklama neden yapmıyorlar? İlgili müteahhitler, “işte aldığım vize, işte inşaat mühendisinin çizdiği proje, işte projeyi uygulayan taşeron firmanın yaptığı iş karşılığı bana çıkardığı fatura” diye belgeleri neden kamuoyunun önüne sermiyor?
Bu yapılmadıkça insanların içini bir şüphe kemirmeye başlıyor… Acaba oturduğum bina sağlam mı?.. Projede ortaya konan temel atıldı mı?.. Tüm bu soruların yanıtı şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmalı…”
Star Kıbrıs dün kelimesi kelimesine böyle yazdı manşet haberinde…
Açık söyleyelim, bu görüşlere bazı eleştiriler de geldi.
Bu haberlerin ülkede konuta yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcıyı ürkütebileceği belirtildi.
Ancak şunu net olarak ifade edelim.
Kazanacağımız hiçbir para insan hayatından daha değerli değildir. Türkiye’de yaşanan deprem felaketinde enkaz altında kalan tek bir insana dahi ulaşabilmek için nasıl bir mücadele verildiğini görmedik mi?
Tövbe tövbe, Allah korusun sırf yabancı yatırımcı ülkeye gelsin para kazanalım diye insanları çürük binalarda mı oturtalım?
Bu arada yanlış da anlaşılmasın. Biz bu binaların sağlamlığıyla ilgili herhangi bir iddia ortaya atmıyoruz.
Sadece ortada dolaşan iddialara ilişkin, bölgede faaliyet gösteren inşaat firmalarının binalarının sağlamlığıyla ilgili belgeleri, denetim raporlarını kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklamalarını istiyoruz.
Asıl bu yapılmazsa yabancı yatırımcı ürker. Çünkü yabancı yatırımcı güven ister. Biz bu güveni kendilerine sağlayamazsak bindiğimiz dalı keseriz. Bizden söylemesi…Bu haber 4579 defa okunmuştur

:

:

:

: