ERKEKLER MARS’TAN KADINLAR VENÜS’TEN

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun.

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun.
Kadın olmak, farklılık mıdır? Neye göre; kime göre farklılık? Kadın ya da erkek olmak mı; yoksa her anlamda insan olmak mıdır önemli olan?
Dünya var oldukça kadın ve erkek birlikte hareket etmektedir. Her iki varlık da kendine has özellikleriyle bu Dünyaya gelmişlerdir. Kadının duygusal tarafıyla; erkeğin güçlü kuvvetli yapısı bir olduğu zaman yaşamın çok daha rahat olduğunu, en güzelinden yaşanır duruma geldiğini görmemek olanaksız. Kadın ve erkek, kendilerine has özelikleriyle aynı ortamı, sevgi seline dönüştüren, paylaşımları biriktiren, geleceğe dönük büyük ve anlamlı işlere tanıklık eden bir ortaklık durumuna getirirler. Sanıldığı kadar da birbirleriyle zor geçinen varlıklar değiller, bence. Kadın da erkek de kendini bildikten, üzerine düşen sorumlulukları yaptıktan, karşılıklı saygı / sevgi yumağı oluşturabildikten sonra iki varlık arasındaki sorunların güzelliklerle beraber görülmez olacağını garanti ederim.
Geçmişten Günümüze Kadınlarımız
Kadınlarımız, ekonomi, bilim, siyaset, sanat ve sosyal sorumluluk projelerinde sadece katılımcı değil; bu projelere yön ve karar veren bireyler olmuşlardır. Kadınlarımıza girişimci ruhunu aşılamak, bu yolda onlara ışık tutmak ve onların pozitif özelliklerini, iş dünyasında değerlendirmek gerektiğini artık daha çok biliyoruz. Kadınlarımızın iş dünyasında erkekler kadar öncülük yapabileceklerini hissediyoruz. Devlet kademelerinde de kadınlarımıza eşit haklar sağlanıp kadınlarımızın yapabileceklerine odaklanmamız gerektiğini her an söylüyoruz.
Kadın Erkek Birlikteliği
Kadın, kendini bilen, özgür düşünceli, seven ve sevilen, vazgeçmeyen, bazen de kendi mutluluğu için vazgeçmeyi başarabilen, her daim toplum için yaratımda bulunan… müthiş olarak yaratılan iki varlıktan bir tanesi. Kadın olmak ne kadar önemliyse; erkek olmak da o kadar önemli. Çünkü, kadın ya da erkek kavramı değil de insan kavramı olarak bakmalıyız yaşamın içine. Yaşamda, her iki müthiş varlığın biçimleri, rolleri ayrı. Birleştikleri noktaysa; bütün adına ortaya koyulanlar. Bu birliktelik, karşılıklı saygı, sevgi, güven, karşılıklı gerçek eleştiriye dayanan, iki üst varlığın da anlaşabilmesini var eden bir sevgi ortamıdır. Bu birliktelik, evrenin de yaşam enerjisiyle ( chi ) devam etmeli ve sonsuzluğa uzanan bu paylaşımların güzelliği duyumsanmalıdır. Çünkü insanlar, sonsuz değildir. Evrensel duygular, uçsuz bucaksız bir evren içerisinde sonsuza kadar var olacaktır. Türk serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu Şahika Ercümen’in : “ Aldığım her nefesin kıymetini çok iyi biliyorum.” sözü, bu konuda oldukça anlamlı. Evrendeki varlıklar olarak öncelikle nefesimizin değerini bilelim. Sonrasında da bu nefesin hakkını özel yaşamımızda, iş yaşamımızda, kendimizi ve dolayısıyla da yaşadığımız toplumu bir adım öteye götürmek için layıkıyla verelim. Çünkü biz, yaşamın içindeki rolleriyle var olan hepimiziz.


Erkek Kadın Egemenliği
Erkek egemen olduğu söylense de kadınlar hem tarih boyunca hem de modern zamanlarda iş dünyasında önemli rol oynamışlardır. Karşılaştıkları engellere rağmen, etkili olan kadın girişimcilerin birçoğu, erkek girişimcilerin önüne geçebilmişlerdir. Onlar da birer lider, patron, banker, yazar, yardımsever… olabilmişlerdir. Kadınlarımız, ellerine aldıkları işleri en iyi şekilde teslim etmişlerdir. Başarı, kadının adı olmuştur. Başarılı kadınların ortak yönleri kendilerine olan güvenleri ve risk almaktan kaçınmamalarıdır. Dünyanın hemen her yerinde cinsiyet yanlılığıyla karşılaşmalarına rağmen başarılı olan kadınların sayısı giderek artıyor. Pek çok kadın, kararlılık ve inançla hareket ediyor ve girdiği tüm işlerde de başarılı oluyor.
Dünya Kadınlarının Mesajları
Dünyamızda kendi çevresinde, kendi duygu ve düşünce oluşumunda ün yapmış kadınlar neler söylediler? Sözlerinin altında esasen ne gibi mesajlar vermek istediler? Bu gibi önem arz eden sözleri, bazen gazetelerde, bazen bir kitabın başında ya da sonunda, bazen de bir magazinde… okuyabiliyoruz. Önemli olan, bu sözleri okumak, değerlendirmek, en derinlerde verilmek istenen mesajları alabilmek, bizim için uygun olanları seçmek ve yaşamamıza katmak; tabii ki de bunları yaşamımızın sonuna kadar kullanabilmektir. Dünya kadınlarının sözlerinden bizlere ışık olması ve yaşamımızda kendimizi bir daha değerlendirmemizi kolaylaştırması için örnekler vermek istiyorum:
“ Her kadının ayrı bir hikayesi var.” Marilyn Monroe
“Kendin olmaya karar verdiğin her an, güzelleşirsin.” Coco Chanel
“Hayatta hiçbir şeyden korkmayın; yalnızca her şeyi, anlamaya çalışın.” Marie Curie
“ Aldığım her nefesi z, n kıymetini çok iyi biliyorum.” Şahika Ercümen
“ Bizim kararlılığımız dağlardan daha güçlü.” Benazir Butto
“ Tehlikeleri her zaman aklımız yaratır; kalbimizse, yolumuzu aydınlatır.” Jeanne d’Arc
“ Bütün sıkıntılara rağmen, yaşamaktan hiç vazgeçemedim.” Yıldız Kenter
“ Özgür bir toplum için kadın, kendi olmaktan çekinmemeli.” Indira Gandhi
“ Engelleri avantaja çevirin.” Betül Mardin
Bu haber 571 defa okunmuştur

:

:

:

: