Sin da gulle geçsin diye bekleyenler boşuna beklemesin!

Günlerdir yazıyoruz.

Günlerdir yazıyoruz.
“Kilometrelerce uzaktaki Türkiye’deki deprem felaketinin ardından Long Beach’te bazı yüksek katlı binalarda görülen çatlaklar, binaların projeye uygun inşa edilip edilmediği sorusunu gündeme getirdi. Bölgede oturanlar, müteahhit firmalardan binaların sağlamlığını belgeleriyle ispatlamasını istiyor.” dedik.
“Zemini en zayıf bölge olarak bilinen Long Beach’de yüksek katlı binalarda oturanların içlerini rahat ettirecek bir açıklama neden yapılmıyor? İlgili müteahhitler, “işte aldığım vize, işte inşaat mühendisinin çizdiği proje, işte projeyi uygulayan taşeron firmanın yaptığı iş karşılığı bana çıkardığı fatura” diye belgeleri neden kamuoyunun önüne sermiyor?” diye sorduk.
Kıbrıs Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği’nin eski Başkanı Seral Aysal’ın, “başta Long Beach olmak üzere tüm bölgelerde yapılan inşaatlarda yapılan tüm denetimlerin paylaşılması” çağrısını manşet yaptık.
İşini doğru yapan firmaların denetim raporlarını paylaşmasını, Ada TV ekranlarında günlerce istedik.
Dün yine Ada TV ekranlarına konuk olan ve Long Beach’te oturan UBP İskele Milletvekili Yasemin Öztürk’ün, bölgedeki evleri yapanların denetim raporlarını şeffaf bir şekilde kamuoyuna paylaşmaları gerektiğini ifade eden sözlerini Star Kıbrıs’ta manşet yaptık.
Sonra ne mi oldu?
Tüm bunları sonunda bir açıklama yapmak şöyle dursun bu binaları yapan koca koca inşaat şirketlerinden tek bir açıklama gelmedi.
Herkes sus pus oldu. “Görmedim, duymadım, bilmiyorum” diyerek üç maymunu oynadılar.
Ancak şu anda bölgede oturan halkın endişesi, bu tutum karşısında daha da büyüyor.
Şunu kimse unutmasın. Bu mesele geçiştirilecek bir mesele değildir.
Herkes yaptığı binanın sağlamlığını, denetim raporlarını, kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklamalıdır.
Bu konuda kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama gelinceye kadar hem Star Kıbrıs, hem de Ada TV olarak bu işin peşini bırakmayacağız.
“Sin da gulle geçsin” diye bekleyenlere buradan duyurulur. Bizden söylemesi…
Bu haber 2467 defa okunmuştur

:

:

:

: