Son pişmanlık fayda etmez!

Türkiye’deki deprem felaketi ve sonrasında yaşanan acılar gözümüzün önünde gerçekleşti.

Türkiye’deki deprem felaketi ve sonrasında yaşanan acılar gözümüzün önünde gerçekleşti.
Bu acıların bir daha yaşanmaması için şu an devlet olarak seferberlik halindeyiz.
Yapılan binaların depreme dayanıklılığı elbette ölçülmeli. Ama bundan sonra yapılacak binaların yol haritası da depreme hazırlık için son derece önem arz ediyor.
Bu yol haritasında da hiç şüphesiz en büyük etken imar planıdır.
Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı, revize edilmek üzere geri çekilen İmar Yasa Tasarısı üzerinde dün istişare toplantısı yaptı.
Bu konuda tüm meslek odalarına diyalog çağrısı yaptı.
Bu konuda sadece ülkemizde değil İngiltere’de de çok sayıda konut inşa eden Safa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa’nın da önemli uyarıları var.
Star Kıbrıs’ın bugünkü manşetinde inşaat sektörünün duayen isimlerinden Ali Özmen Safa’nın yaptığı bu uyarılar, can kulağıyla dinlenmeli.
Ne diyor Safa?
“Ey iyi tedavi tedbirdir, imar Yasası’ndan bugüne kadar yapılan hatalardan ders çıkarmalıyız.”
Peki neydi bugüne kadar yapılar hatalar?
2015’te yapılan ülkesel fiziki planda Long Beach gibi zemini riskli bölgelerde yapılaşmanın yarattığı tehlikelere dikkat çekiliyordu o planda…
Peki biz ne yaptık?
Dörtlü koalisyon döneminin İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın rant planı olarak ünlenen imar planında burada yapılan yüksek katlı binalara yol verilirken, Kalecik gibi zemini kayalık bölgelerde “tarım arazisi” gerekçesiyle yapılaşmaya engel olundu.
Oysa yapılaşmada yoğunluk 1 metre kazsan su çıkacak Long Beach’de değil bu kayalık zeminlerde olmalıydı.
Bu konuda Safaköy’de yatırım yaptığı yeni projesine dikkat çeken Ali Özmen Safa, şirketinin zeminle ilgili merkezi Londra’da olan dünyaca ünlü emlak yatırım danışmanlık şirketi EC HARRIS’ten rapor aldığına vurgu yapıyor.
Bölgede yatırım yapan inşaat şirketlerini de bu tip raporlarla zemin etüdleri konusunda yatırımcıya güven vermeye davet eden Ali Özmen Safa, “Yarın ağlamamak için bugünden bu önlemleri almalıyız” diyor.
Kilometrelerce uzaktaki Türkiye’deki deprem felaketinin ardından Long Beach’te bazı yüksek katlı binalarda görülen çatlaklar, bu uyarıların ne kadar hayati olduğunu bize gösteriyor.
Aksi halde son pişmanlığın kimseye fayda getirmediğini Türkiye’de kahrolarak yaşadık. Bizden söylemesi…

Bu haber 4884 defa okunmuştur

:

:

:

: