Tatar’ın istifasını düşleyenler!..

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 14 Mayıs’taki seçimlerden sonra Türkiye’nin Kıbrıs sorunu konusundaki politikası değişirse görevini bırakacağını açıkladı. Tatar, “Öyle bir şey olursa Kanal T’ye gider otururum, onurumla yaşarım” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 14 Mayıs’taki seçimlerden sonra Türkiye’nin Kıbrıs sorunu konusundaki politikası değişirse görevini bırakacağını açıkladı. Tatar, “Öyle bir şey olursa Kanal T’ye gider otururum, onurumla yaşarım” dedi.
Ancak kimse heveslenmesin. Çünkü buna gerek olmayacak.
Çünkü Türkiye’de hangi iktidar gelirse gelsin “egemen eşitlik temelinde iki ayrı devlet” modeli olarak tanımlanan yeni politikadan dönüş olamaz.
Her ne kadar Kıbrıs politikasına ilişkin altılı masadan net bir açıklama gelmese de, muhalefetin adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iki yıl önce adaya yaptığı ziyarette bu konu gündeme geldi.
Kılıçdaroğlu, ülkemizde bazı sol partilere yaptığı ziyarette dahi Türkiye’nın dış politikadaki yeni Kıbrıs siyasetini desteklediğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar’ın da belirttiği üzere Türkiye’nin Kıbrıs siyaseti, milli siyasettir. Bu milli siyaset partileri aşar.
Üstelik buradan bir tartışma bekleyen ve federasyon görüşmelerine özlem duyanlara da buradan seslenelim.
Türkiye’de siyaset bir çok konuda ayrışabilir. Ama Kıbrıs meselesi siyaset üstüdür. Hepsinin birleştiği hemen hemen tek noktadır.
Peki Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bu resti neden çekti?
Nedeni gayet basit. Kıbrıs politikasının değişimi için Türkiye’de iktidar değişimine umut bağlayan bir kesim var. Tatar’ın sözleri bu kesimedir.
Böyle bir değişiklik olsa bile federasyon politikasına dönemeyeceğini net bir şekilde ifade etmiştir.
Siyasi tutarlık bunu gerektirir. Çünkü Tatar, Cumhurbaşkanı seçilirken bu halka “Asla federasyon görüşmem” sözü vermiştir.
Siyasette “dün dündür” sözü kötü bir gelenekten ibarettir. Dün söylediklerimizin de bugün bizi bağlaması gerekir.
Yeni siyasetten geri adım atmayacağını açıklayan Tatar’ın, “Ben böyle doğdum, böyle öleceğim. Bende ‘zig-zag’ olmaz” sözleri, bazılarının hoşuna gitmese de ona oy veren halkın en büyük beklentisidir.
O yüzden ilkeli duruşu için Sayın Tatar’ı kutlamakla birlikte, Türkiye’de iktidara kim gelirse gelsin asla böyle bir politika değişikliği olmayacağını, dolayısıyla istifaya da gerek kalmayacağını söylemek isteriz.
Tatar’ın istifasıyla ilgili hayal kuranlara burada duyurulur. Bizden söylemesi…
Bu haber 2404 defa okunmuştur

:

:

:

: