Önce bu çeteleri temizlemeliyiz!

Alın size çok bilinmeyenli bir soru.

Alın size çok bilinmeyenli bir soru.
Kıb-Tek, şu anda AKSA’dan 1 TL’ye elektrik alıp vatandaşa 4 TL’ye satış yapıyor. Yani yüzde 400 kar var. Ama buna rağmen ayda 10 milyon dolar zarar ediyor. Bu nasıl iş?
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı bu soruyu dün Meclis kürsüsünden sordu.
Biz de toplum olarak bunun hesabını sormalıyız?
2022 yılında devletin 1 milyar 691 milyon lira sübvanse ettiği Kıb-Tek, adeta yılların yanlış yönetimiyle kangren haline gelmiş vaziyette.
Bırakın ettiği zararı ödediğimiz onca faturaya rağmen bu yıl da tıpkı geçen yıl olduğu gibi yaz dönemi pik saatlerde bizi mum ışığında oturmaya mahkum edecek gibi gözüküyor.
Çünkü takriben 400 megavat elektriğe ihtiyaç olan bu dönemde üretim yetmiyor.
Bakan Arıklı, KIB-TEK’in 4-5 tane şirket tarafından çiftlik haline getirildiğini, bu şirketlerin ihaleleri kendi istediği gibi yaptığını, şartnameleri istedikleri gibi hazırladıklarını ifade ediyor.
Tabiri caizse ülkenin göz bebeği kurum, gözümüzün önüne adeta yolunuyor, yönetilemez hale geliyor.
Ve dün Meclis kürsüsünde dile getirilen bir diğer önemli soru.
AKSA, ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Teknecik Elektrik Santrali ise yüzde 60’ını karşılıyor. Peki, AKSA, 35-40 kişi ile çalışırken, KIB’TEK’te neden 600’den fazla kişi çalışıyor?
Aslında sadece bu sözler bile yazının başında ifade ettiğimiz, “Kıb-Tek, şu anda AKSA’dan 1 TL’ye elektrik alıp vatandaşa 4 TL’ye satış yapıyor. Yani yüzde 400 kar var. Ama buna rağmen ayda 10 milyon dolar zarar ediyor.Bu nasıl iş?” sorunun yanıtını bize veriyor.
Kıb-Tek’in öyküsü bu ülke tarihinde bizim bilmediğimiz bir öykü değil.
Tıpkı Kıbrıs Türk Hava Yolları gibi orayı da istihdam deposu gördük. Sadece 6 uçağın olduğu bir şirkete bine yakın personel istihdam ederek eşine az rastlanır bir rekora imza atmıştık.
Ondan sonra elbirliğiyle batırınca timsah gözyaşlarıyla suçu birbirimizin üzerine atmaya çalıştık.
Ancak biz bu konuda müsterihiz. Çünkü Safa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, bir yurtsever olarak en azından bu konuda üstüne düşeni yapmış bir Kıbrıslı Türktür.
Safa, 17 yıl önce Türkiye’den kabloyla elektrik getirerek ülkenin sorununu çözecekti. Diğer yandan 15 yıl önce KTHY’yi batmadan önce satın alarak bugünlere ulaşmasını sağlayacak formülü de üretmişti.
Peki ne oldu?
Siyaset ve belli bazı güç odaklarının ülkenin kurumları üzerinde çeteleşmesi sonucu bu adımların hiçbirinin atılması izin verilmedi.
Bugün Bakan Arıklı’nın sözlerine bakacak olursak bu çeteler hala daha dimdik ayakta. Ancak uyaralım. Ülkenin düzlüğü çıkması için önce bunların temizlenmesi gerekiyor. Bizden söylemesi…


Bu haber 4516 defa okunmuştur

:

:

:

: