2008 yılında AKSA’dan kurtulabilirdik!..

AKSA ile çok tartışılan o sözleşmeyi imzalayan eski Maliye Bakanı Ahmet Uzun, sonunda ortaya çıktı ve konuştu. Uzun, “Ben Aksa ile sözleşme uzatmaya mecburdum' dedi.

AKSA ile çok tartışılan o sözleşmeyi imzalayan eski Maliye Bakanı Ahmet Uzun, sonunda ortaya çıktı ve konuştu. Uzun, “Ben Aksa ile sözleşme uzatmaya mecburdum' dedi.
Uzun, “Kendimiz bunu yaptık ama ihaleye çıkarak yaptık” diyerek, o zamanlar ihaleye teklif veren kimse olmadığını da ifade etti. “Aksa’ya o dönemde güle güle mi demeliydim?” şeklindeki sorusunu yönelten Uzun, 2009’da ki şartlarda insanların daha mağdur olacağını kış aylarında ve yaz aylarında tek başlarına elektrik ihtiyaçlarına yetişemeyeceklerini kaydetti.
Tüm bu açıklamalar iyiydi hoştu ama bu ortama nasıl gelindi? Ne yazık ki bu konuya açıklık getirmedi.
O zaman biz de tarihe not düşmek açısından meseleye bir başka boyuttan ele alalım.
Acaba AKSA’ya ihtiyaç duyulmayacak bir ortamı yaratabilir miydik?
İş insanı Ali Özmen Safa’nın 2006 yılında Türkiye’den Kıbrıs’a kabloyla elektrik getirme projesine engel olunmasaydı acaba yine AKSA’ya ihtiyaç duyar mıydık?
Madem ki dönemin Maliye Bakanı Ahmet Uzun, “Ben Aksa ile sözleşme uzatmaya mecburdum' dedi. O zaman Ali Özmen Safa’nın ağzından o günleri dinlemek de farz oldu.
Ne demişti Safa:
“Ben analiz ettiğimde AKSA’nın kontratı 2008 yılında bitiyordu. Yanılmıyorsam ihtiyaç 120-160 mega watt olacaktı. Biz 200 mega watt bir çalışma yaptık. Bu KKTC’nin enerji ihtiyacının üzerindeydi. İstanbul Ticaret Merkezi’nde 10 kişilik uluslararası bir takım kurduk. Bu takım 2 ayrı çalışma yaptı. İhtiyaç nedir, fizibilite nedir, kaynağı nereden ve nasıl bulacağız gibi…
Hatta biz daha ileriye gittik, Anamur ve Kıbrıs arasındaki derinliği de ölçtük. Ne kadar hesaplı olacaktır, kabloları nereden alacağız, kaça mal olacaktır bunlar hep yapılmıştır. İki ayrı proje yapıldı. 300-400 bin dolar masrafı vardı. Bunların yapılabileceğinden emin olduğum zaman dönemin başbakanı Erdoğan’dan ve dönemin KKTC Başbakanı Soyer’den gidip izin aldım. Çalışmalara başladık. Ancak dönemin Maliye Bakanı Ahmet Uzun’un engeline takıldık.”
Sayın Bakan Ahmet Uzun, Ali Özmen Safa’nın bu sözlerine yanıt vermeden gerçeği tüm yönleriyle açıklamış sayılamaz. Bunu açıklamayı Kıbrıs Türk halkına karşı borçludur. Bizden söylemesi…

Bu haber 4281 defa okunmuştur

:

:

:

: