Girne Üniversitesi 60+ Yaş Tazelenme Üniversitesi Programı

2018 yılında başlatılan GÜ 60+ Yaş Tazelenme Programı, Kıbrıs'ta ilk ve hala daha tek olmakla birlikte, Türkiye'de de ilk altı üniversitede vardı.

2018 yılında başlatılan GÜ 60+ Yaş Tazelenme Programı, Kıbrıs'ta ilk ve hala daha tek olmakla birlikte, Türkiye'de de ilk altı üniversitede vardı. Bu anlamda, Girne Üniversitesi, programı sahiplenen öncü üniversitelerden bir tanesi. Program, 2016 yılında Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan tarafından ilk olarak Akdeniz Üniversitesi'nde başlatıldı. Türkiye'de 60+ Tazelenme ve 3.Yaş Üniversiteleri olarak onlarca üniversitede varlığını göstermeye başlamıştır.
Girne Üniversitesi Öğretim üyelerinden Sayın, Yrd. Doç. Dr. Emete Toros, 60 + Yaş Tazelenme programının kurulduğu günden 06.03.2023 tarihine kadar koordinatörlüğünü yapmış ve bu tarihte program yürütücülüğüne atanmıştır. Emete Toros, bu program için canla başla çalışan, bu programı bugüne taşıyan kişi. Ben de bu programı bilirkişiden dinleyip kaleme almak istedim. Çünkü, yapılan işi en iyi bilen, o işin mutfağını tanıyan kişidir. Toros’un 60 + Yaş Tazelenme programıyla ilgili gönlünden dökülenler: “Üniversitemizin sosyal sorumluluk projesi olarak yürütmekte olduğu Kıbrıs’ın ilk ve tek tazelenme programı olması açısından da ayrı bir ehemmiyet teşkil eden Girne Üniversitesi (GÜ) 60+ Yaş Tazelenme programı, dünyada olduğu gibi ülkemizde de artmakta olan 60 yaş ve üstü grubun aktif ve zinde yaş almalarını sağlamak amacıyla 2018 yılından bu yana toplumumuza ücretsiz hizmet vermekte, “zihinsel, fiziksel ve ruhsal” bütünlük temelinde oluşturulan müfredatı ve gün geçtikçe artan öğrenci sayısıyla varlığını güçlendirerek sürdürmektedir.
Ömür Boyu Öğrenme
Tazelenme Programımız, ömür boyu öğrenme felsefesiyle, bireysel düzlemde bilgi ve tecrübe sistemlerinin tazelenerek zamana anlam, yaşama kalite kazandırılabilmesini hedeflemesinin yanı sıra; bireysel yaşam memnuniyeti, yaşam kalitesi ve yaşamın anlamını artırması açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Bununla birlikte, yaşamında anlam gören ve yeni boyutlarını keşfederek kendisini tazeleyen kişilerin bunu ömür boyu yapmaları, aynı zamanda tazeliğini koruyan toplumları da hazırlayacağından bireysel kazanımın ötesinde, önemli bir toplumsal kazanım da sağlamaktadır.
Dört Öğrenciden Seksen Öğrenciye
Üniversitemiz tarafından ilk hayata geçirildiği Güz 2018 - 2019 döneminde, sadece dört öğrenciyle başlattığımız program, katılımcıların memnuniyeti ve programın bilinirliğinin artmasıyla birlikte ilk dönem sonunda seksen kişiye ulaşmış, pandemiyle birlikte çevrimiçine dönen derslerimiz nedeniyle kan kaybetmiş olmasına rağmen; içinde bulunduğumuz 2022 - 2023 Bahar Dönemi itibariyle de yine eski sayısına ulaşarak toplumumuza hizmet etme misyonunu etkin bir şekilde devam ettirmektedir. Dört yıllık bir eğitim programı olan GÜ 60+ Yaş Tazelenme Üniversitesi programı, zorunlu ve seçmeli derslerin gönüllük esasıyla konusunda yetkin hocaların verdiği zengin bir içeriğe sahiptir. Sınıf geçmenin zorunlu derslere %70 katılım şartıyla sağlandığı program, bu uygulamayla devamlılığın sağlanarak katılımcıların hayatlarına etkin bir etkin bir dokunuş yapabilmeyi hedeflemektedir.”


Benim Rolüm Nerede?
Bu programın yaratılmasında, sürekliliğinin sağlanmasında ve de gün geçtikçe bu programdaki öğrenci sayısının artmasında emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum. Bu saygın öğrenci grubuna üç senedir ‘Mandala’ dersi ve bir senedir de ‘Yaşamın İçinde Felsefe’ dersi veriyorum. Onların arasında kendimi bazen çocuk gibi hissediyorum. Onlar, benim ailem gibi. Öğretmenleri olurken zaman zaman da onlardan öğrendiklerimi düşünürsem, öğrencileri de oluyorum. Bu programın başından geldiğim yere kadar ve de gideceğim daha nice yerlere kadar çok müteşekkirim. Onlarla gerçekten kendim olduğumu anlıyorum. Bu evrende şansımın ötesinde bir yaşam sürdüğümü düşünüyorum. Hepsi de benim için çok değerli. Bu yüzdendir ki her çarşamba dersime büyük bir özveri göstererek, koşa koşa gitmeyi seçiyorum.

Bu haber 573 defa okunmuştur

:

:

:

: