Hükümetin işi zor!

Hükümet dün Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı geçirmek için Meclis’te ter dökerken, dışarıda eylem ve protestolar vardı.

Hükümet dün Kamu İhale (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı geçirmek için Meclis’te ter dökerken, dışarıda eylem ve protestolar vardı.
Muhalefet yasanın geçmemesi için adeta barikat kururken, iktidar bastırdıkça bastırdı. Ancak yasa dün de geçmedi.
Yaşanan tüm tartışma AKSA’nin sözleşmesinin uzatılıp uzatılmayacağı noktasında kilitlendi. Ve elbette bugün artık herkesin kabul etmek zorunda kaldığı Türkiye’den kabloyla elektrik getirilmesi projesi gündemin ilk sıralarında yer aldı.
Başbakan Ünal Üstel, kablolu elektriğin ülkeye gelmesinin 4-5 yıl süreceğini belirtti. Peki bu süre zarfından biz ne yapacağız?
Dolayısıyla yine tıpkı 2009 yılında olduğu gibi yine AKSA ile bir mecburiyetle mi karşı karşıyayız?
Peki 2009 yılında ne yaşandı?
Ada TV ekranlarında 2009’dan çok daha önce 2006 yılında ortaya koyduğu kablolu elektrik projesini anlatan Safa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, “2007 yılında engel olunmasaydı bir Kıbrıslı Türk olarak bu ülkeye kabloyla elektriği getirecektim. Ancak şimdi ya Türkiye getirecek ya da bir ortaklıkla gelecek. Yani o tren kaçtı” dedi.
Dönemin Maliye Bakanı Ahmet Uzun, “2009 yılında AKSA ile sözleşme imzalamaya mecburduk” sözlerini de eleştiren Ali Özmen Safa, “Hayatım boyunca hep ilke edindiğim gibi ‘en iyi tedavi tedbirdir’. 2007 yılında ortaya koyduğumuz kablolu elektrik projesi engellenmeseydi, 2009 yılında AKSA ile o çok tartışılan sözleşme imzalanmayabilirdi” dedi.
Peki enerji meselesinde yaşanan bu tartışmalar nasıl bitecek?
Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin en büyük sorununun enerji konusunu günübirlik politikalarla yürütmek olduğunu söyleyen Ali Özmen Safa, uzun vadeli planlamalar yapılmasının önemine işaret etti.
Safa’nın önerdiği bu yolla hükümet ülkemizi güvenli bir limana taşıyabilir. Ancak o limana ulaşmak için geminin kaptanı, kararlı ve cesur bir duruş sergilemelidir.
Dün Meclis’te yaşanan tartışmalar ve Meclis dışındaki eylemlere bakınca, hükümeti adım attırmamaya iman etmiş yeminli bir muhalefet görüyoruz.
Bu muhalefet ancak halkın desteğini alınarak kırılabilir.
Ülkenin başkenti dün saatlerce elektriksiz kaldı. Uygulanacak politikaların bu kesintilere son vereceği konusunda halk ikna edilirse hükümetin yolu açılır. Aksi halde bu iş zor. Bizden söylemesi…

Bu haber 4367 defa okunmuştur

:

:

:

: