Hatırlamak ve hatırlatmak

Ramazan, bu yıl 23 Mart 2023 tarihinde başlamış 21 Nisan Arefe günü hitamında son iftar sonrasında 22 Nisan tarihinde üç gün süreli Mübarek Ramazan Bayramı KKTC’de kutlanmıştır.

Ramazan, bu yıl 23 Mart 2023 tarihinde başlamış 21 Nisan Arefe günü hitamında son iftar sonrasında 22 Nisan tarihinde üç gün süreli Mübarek Ramazan Bayramı KKTC’de kutlanmıştır.
Ramazan ayı boyunca TC Büyükelçiliğin ve Kızılayın ve gönüllülerin katkıları ile iftar çadırları kurulmuş iftara katılanlar büyük bir dayanışma ve manevi güç örneği göstermişlerdir. Türkiye’nin Lefkoşa’da görev yapan Büyükelçisi Sayın Metin Feyzioğlu’nu Meclis Genel Kurulunda mesnetsiz bahaneler ile eleştirenlerin konuşmaları esef verici olduğu kadar kişinin görev ve sorumluluklarına müdahale olduğu kanaatindeyim. Sayın Metin Feyzioğlu adaya adımını atar atmaz insanımızı coğrafik yapımız üzerinde tanımak adına yerleşim yerlerini adım adım dolaşmıştır. Bilinmelidir ki 1974 sonrası Türkiye’den ülkemize gelip yerleşen çok sayıda bir nüfus vardır. Bu nüfus buradaki yerli halk ile bir bütünlük sağlamıştır, onların da bir çok proplemi olandır. Çözümlenmesi gereken sorunları ve ihtiyaçları vardır. Türkiye’nin ise dünden bu güne tüm atadığı elçi ve görevliler ülkemizde bütünlük birlik ve beraberlik duygularında azami gayreti her zaman göstermiştir. Göstermeye de devam edilecektir. Sayın Feyzioğlu geçmiş yazılarımda da belirttiğim üzere gönüllere girmiş çok çalışkan KKTC ‘ne aidiyet duyguları ile bağlı donanımlı bir değerli kişidir. Çalışmaları takdirle izlenmektedir.
14 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye’de seçim vardır. Seçime çok kısa bir süre kalmıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan KKTC Meclisinde konuşma yapacağı zaman Sayın Tufan Erhürman başkanlığındaki CTP milletvekillerinin meclise girmedikleri o gün de dün gibi halen zihinlerde muhafaza edilendir. Ve tarih de Barış ve Özgürlük Bayramı 20 Temmuz ‘dur.
Ülkemiz milli ve dini bayramlara ezelden beri büyük bir ehhemiyet vermektedir.

Bilindiği üzere, İslam dininde, Ramazan Bayramı (Şeker Bayramı) ve Kurban Bayramı olmak üzere iki büyük bayram vardır. Ramazan Bayramı, İslam dünyasında en sevilen ve en büyük bayramlardan bir tanesidir. Bu bayram, İslam dünyasında her yıl Ramazan ayının bitiminde kutlanır. Kurban Bayramı ise, İslam dininde en kutsal ve en önemli bayramlardan biridir ve İslam dünyasında her yıl Kurban Bayramı'nın dördüncü gününe kadar kutlanır.
2023 Kurban Bayramı tarihleri, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan dini takvim sonrasında belli oldu. Buna göre; Kurban Bayramı'nın 1. günü bu yıl 28 Haziran'da idrak edilecek. Bayram 1 Temmuz Cumartesi akşamı sona erecektir. Şu anda iki dini bayram arasını yaşamaktayız.
Pazar gün 23 Nisan 2023 tarihinde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanmıştır. Türkiye’de Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü olan 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kutlanan ulusal bayramdır. Bu yıl Türkiye’de yaşanan asrın felaketi deprem dolayısı ile Ramazan Bayramının buruk bir acı ile kutlandığı gibi, üzüntünün 23 Nisan’a da yansıdığı gerçeği vardır. Kalbi duygulardaki dua böylesine felaketlerin yaşanmamasıdır…
Ve bu güne bırakacağımız söz! “Hayatın en güzel şeyleri anılardır, biri hatırlamak ve diğeri hatırlatmak.'
Bu haber 2870 defa okunmuştur

:

:

:

: