Takke düştü, kel göründü!

Mağusa’da incelenen 15 binadan 14’ü “yüksek ve orta hasarlı” çıkınca Star Kıbrıs ve Ada TV’nin günlerce sorguladığı Long Beach’deki binaların durumu yeniden gündeme geldi.

Mağusa’da incelenen 15 binadan 14’ü “yüksek ve orta hasarlı” çıkınca Star Kıbrıs ve Ada TV’nin günlerce sorguladığı Long Beach’deki binaların durumu yeniden gündeme geldi.
Hem Ada TV, hem de Star Kıbrıs, 2015’te yapılan Ülkesel Fiziki Plan’a göre zemini en riskli görülen yer Long Beach sahili olmasına rağmen burada neden yüksek katlı yapılaşmaya izin verildiğini sorguladı. Burada bina yapan şirketlerin zemin etüdlerini ve denetim raporlarını göstermesini istedi. Ancak ne yazık ki ilgilenen olmadı.
Mağusa’da belediyenin denetimlerinde ortaya çıkan ürkütücü tablo bu işin şakası olmadığını gösteriyor. Tablo bu kadar vahimse soruyoruz. Ne olacak Long Beach’deki bu binalara? Kimse bu saatten sonra üç maymunu oynayamaz.
Deprem kapıya dayanmadan insan hayatının en kıymetli varlık olduğunu hatırlamak zorundayız.
50 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Türkiye’deki deprem felaketinin ardından bu gerçeği öğrenmiş olmalıyız.
Uzmanlar 7 şiddetinde bir depremin Kıbrıs’ta da olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.
Biz de Star Kıbrıs Medya Grubu olarak yayınlarımızda sorduk.
Ülkemizde özellikle zemin açısından riskli görülen başta Long Beach olmak üzere İskele ve diğer bölgelerde yapılan inşaatların durumu nedir?
Bu soruyu elbette durup dururken sormadık.
500 kilometre ötede Türkiye’de yaşanan depremin burada bazı yeni binaları da etkilediği, hatta bazılarında çatlaklar olduğu öne sürülüyor.
“Yapılan bütün inşaatların sahipleri bu konuda uzman kurumlardan aldıkları raporu açıklasınlar. Yatırımcıya ve bölgede ev alan insanlara güvence verilsin” dedik.
Bölgede oturan vatandaştan da destek gören bu çağrımıza Safa Grup dışında olumlu yanıt veren olmadı.
Safa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özmen Safa, Kalecik’teki yaptığı yeni projesine ilişkin dünyaca ünlü emlak yatırım danışmanlık şirketi EC HARRIS’ten aldığı raporu açıkladı.
Peki ya diğerleri?..
Mağusa’da belediyenin yaptığı son denetimler bize resmen “takke düştü kel göründü” dedirtti. Bu işin şakası yok. Bizden söylemesi…

Bu haber 4086 defa okunmuştur

:

:

:

: