Dünya Mersin’e biz tersine gidiyoruz

Bir ülkeye yatırım çekmek için dünyanın her yerinde kural bellidir. İnsanları yatırıma yönetmek için bir takım avantajlar sağlanır. Güney’de de Türkiye’de de sistem böyle işler.

Bir ülkeye yatırım çekmek için dünyanın her yerinde kural bellidir. İnsanları yatırıma yönetmek için bir takım avantajlar sağlanır. Güney’de de Türkiye’de de sistem böyle işler.
Yabancılar ev aldığında ne mi oluyor? Domino efektiyle ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Buraya gelen Ruslar, Almanlar, İngilizler yemeklerini ülkelerinden getirmeyeceğine göre, bu katkı elbette kaçınılmazdır. Araba kiralıyorlar, restorana gidiyorlar. Devletten elektrik, su alıyorlar. Dolayısıyla devletin gelirlerine de katkı sağlıyorlar…
Ekonominin çarkları böyle dönüyor.
Ancak biz ne yazık yönetim anlayışımızla her fırsatta altın yumurtlayan tavuğu kesmeye çalışıyoruz.
Emlak alan bir yabancı önceleri devlete yüzde 0.5 vergi ödüyordu. Bu rakam ilk başta yüzde 6’ya çıktı. Daha sonra yüzde 12’ye çıktı.
Neymiş gerekçe? Sosyal konut yapılacakmış… Duy da inanma. Söz konusu sosyal konutlar Derinya’daki konutlar ise zaten bu konutların finansmanı Türkiye’den karşılanıyor.
Şimdi tüm bunlara ilave olarak emlak alım satımında bir de yüzde 1.5 ek stopaj eklendi. Gerekçe depreme hazırlık için kaynak oluşturmak.
İnsanlar bu yüzden tapuda satışları kaydetmekten çekiniyor. Buradan yine devlet vergi kaybı yaşandığı için zarar ediyor. Kısaca kaş yaparken göz çıkarıyorlar.
Alın size bir başka çelişkili uygulama. İskele’de Long Beach’de su arıtma meselesini çözmek için oluşturulan fonda oda sayısına göre bin sterlin ödeme şartı getirilmişti.
İskele büyük bir belediye. Belediyenin belki de yüzde 10’unu kapsayan Long Beach’deki eksiği bütün İskele’ye yani yüzde 90’a ödetmeye çalıştılar. Gelen eleştirilen üzerine hatalarını anladılar. Geri adım attılar.
Bu nasıl iş. Böyle devlet yönetimi olmaz. Böyle ekonomi yönetimi olamaz.
Dünya yabancıyı teşvik ediyor. Ülkelerine gelsinler, ev alsınlar, yatırım yapsınlar istiyor. Bazı devletler ‘yeter ki gel, gerekirse vergi de verme’ diyor. Ama biz vergi üstüne vergi koyuyoruz. Bu ülkeye yatırımın gelmesine karşı her türlü zorluğu çıkarıyoruz.
Bir başka ifadeyle dünya Mersin’e giderken, biz tersine gidiyoruz. Bu böyle sürmez, bizden söylemesi…


Bu haber 1894 defa okunmuştur

:

:

:

: