ANKARA’DAN MESAJ

Ankara siyasi mesajını, sn Dr DERVİŞ EROĞLU’nun geçen hafta yeni hükümet başkanı olarak gerçekleştirdiği ziyarette vurguladı.

Ankara siyasi mesajını, sn Dr DERVİŞ EROĞLU’nun geçen hafta yeni hükümet başkanı olarak gerçekleştirdiği ziyarette vurguladı. ,

Mesaj çok netti KKTC siyasetinde uzlaşı kültürünün hakim olması gerekiyor, bu süreci çok iyi anlamak ve uygulamak icraatı da bu doğrultuda gerçekleştirmek gerekiyor. Başbakan sn EROĞLU başta TC Cumhurbaşkanı sn ABDULLAH GÜL ile gerçekleştirdiği görüşmede özellikle dış politika ele alındı ve TÜRK tezleri birkez daha vurgulandı.
İki devetli merkezi devletin zayıf olduğu federatif çözüm.
Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamı.
Türk askerinin KKTC halkının etkin güvenliğini ve barışı sağlaması.
Uluslar arası ilişkilerde Kıbrıslı Türklerin haklarını güvence altına alması.
Ana başlıklar olarak bu maddeleri sıralar ve bunun gibi daha birçok hakkın korunup yaşatılması ancak Türkiye’nin etkin ve fiilen var olması ile gerçekleşebileceğini, 1963 kanlı noel olayları ile Kıbrıs Türkü canı ile ödeyerek tecrübe etmiştir. Olayları yaşamak bizleri daha titiz davranmaya ve Anavatan Türkiye’den kopmadan Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmaya zorlamaktadır.
Cumhurbaşkan’ı sn TALAT bu doğrultuda TC Devleti ve Hükümeti ile eşgüdüm içerisinde çalışmaktadır. TC Hükümet başkanı sn TAYYİP ERDOĞAN sn EROĞLU ile de gerçekleştirdiği görüşmede KKTC’nin ekonomik sorunları ve sürdürülen Kıbrıs sorunu görüşmeleri ele alındı ve Hükümet başkanı olarak sn EROĞLU’nun sn TALAT’ı bu süreçte desteklenmesi gerektiğinin altı bir kez daha çizilmiş oldu.
TC Devlet ve Hükümet olarak sn TALAT’ın sn HRİSTOFYAS ile gerçekleştirdiği görüşme sürecini desteklemektedir, davada haklıyız masada kalıp haklılığımızı savunup korumaktan da daha doğal birşey olamaz yeter ki ne istediğimizi net olarak ortaya koyalım ve istikrarlı savunalım.
Bundan dolayıdır ki sn TALAT ve sn EROĞLU arasında istikrarın sağlanması gerekmektedir, ancak KKTC halkının da güvenini almış hükümetin de süreçten ve gelişmelerden yeterince bilgi sahibi olma hakkı vardır. Bir anlaşmaya varılacaksa hükümet meclis ve dolayısı ile KKTC halkı taraftır. TC’de bunun böyle olması gerektiğini açıklamaları ile vurguluyor ve başta Cumhurbaşkan’ı, Başbakan ve muhalafetin ciddi meselelerde uzlaşmasını arzuluyor.
TC hükümeti her zaman olduğu gibi yine ekonomik sorunların aşılmasında KKTC hükümetini desteklemektedir ve de destekleyecektir bu ikili görüşmelerde de vurgulandı ve kararlar alındı. Ancak bu alınması gereken acil ekonomik önlemler de alınmalı ve KKTC’nin sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşması için de bu kararlar geleceğin güveni açısından iç çekişmeler bir yana itilip süreç muhalefet tarafından da desteklenmeli.
Ben TC’ den verilen mesaj içerisinde bunlarıda okumaktayım ve değerli okurlarımla da bunu paylaşmak isterim. Bundan sonra ver TÜRKİYE biz dağıtalım olmamalıdır, her yatırım ve kamu harcamaları sürdürülebilir ve etkin denetim altında olmalıdır.
Kıbrıs sorunu 2009 sonuna yakın çok ciddi bir rota alacak belkide kopma noktasına gelecek çünkü TÜRK ve RUM taraflarının masadaki tezlerine baktığım zaman ben kapsamlı yaşayabilir bir anlaşma görmüyorum gönül arzu eder ki ben yanılayım ama gerçek te budur, bundan dolayıdır ki TC, KKTC’ye uzlaşıp tek güç olun mesajını gönderiyor, umarım mesaj iyi algılanır.
Bu haber 718 defa okunmuştur

:

:

:

: