KKTC zengin bir ülke, 30 milyon TL değerinde milletvekili

25 Haziran günü ara seçim de Lefkoşa bölgesi için tüm KKTC seçime gidecek.

25 Haziran günü ara seçim de Lefkoşa bölgesi için tüm KKTC seçime gidecek. HP GB Kudret Özersay’ın milletvekilliğinden istifa etmesi ile boşalan koltuk ara seçimde doldurulacak, ancak maliyeti tam 30 milyon TL her kim seçilecekse değeri çok yüksek olacak. İster iktidar kasansın isterse de muhalefet meclis aritmetiğinde hiçbir etkisi olmayacak. Yani işin gerçeği fuzuli bir seçim, ancak anayasamız böyle emrediyor.
Ben yıllardır KKTC anayasası yeniden yazılmalı diye savunuyorum, bazı maddelerin değişmesi değildir yazdığım yeniden yazılması gerekiyor. Kırk yıl önce, o günün şart ve koşullarına göre yazılmış anayasa ayni kalır mı? Hani biz çağdaş ülkeyiz, hani biz moderniz, hani biz AB yolundayız, yok yok canım biz tam bir statikocuyuz yeniliklere kapalıyız.
Bu kadar ekonomik sıkıntı varken anayasa gereği gereksiz bir ara seçim efendim bir demokrasiye sıkı sıkıya bağlıyız da halkımızı eziyoruz. Kudret beyin istifasını da hala daha anlamış değilim, o da zaten anlatamamış.
Güney Kıbrıs yani AB üyesi Kıbrıs Cumhuriyet’in de olsa bu istifa ayni partiden seçimi kaybetmiş ayni bölgede bulunan yani Kudret beyden sonra gelen aday milletvekili olurdu. Bu tabi ki anayasa gereği olurdu, halkımız da 30 milyon TL ödemek zorunda kalmazdı.
Bu miktarda ki para belki kabataslak 3-5 okul olurdu, ülkemizin en acil ihtiyaçları arasında bulunan veya hastane ihtiyaçlar sıralanabilir.
Sokakta halkımızın söylemlerini dinlerken, umutların tükendiğini görüyorum. Artık KKTC de köklü değişim zamanının geldiğini hatta geçtiğini bile görmemek körlüktür, böyle devam edemez. Hele bir de erken seçim çağrıları yok daha neler dedirtecek cinsten hükümet artık köklü değişimler için düğmeye basmalı.
Başbakanımız Dt. Sn. ÜNAL ÜSTEL siyasi gelecek kaygısı hesaplamadan ülkemizin geleceği için köklü değişimlerin önünü açacak, anayasa dahil olmak üzere artık düğmeye basmalı. Hükümetin yeter sayısı ve iradesi de vardır.
Benim inancım şudur ki Türkiye de ki seçimlerden sonra artık KKTC eskisi gibi olmayacaktır. Belli dar bir kesimin nemalandığı bu sistem kalkmalı milletin temsil edildiği bir sistem gelmeli. Türkiye de ERDOĞAN öncesi ve sonrası konuşulan bir Türkiye var, Türk halkı seçime giderken bu gerçeği gözeteceğinden eminim, tüm kalbimiz ile SN ERDOĞAN ve Cumhur ittifakının başarılı olmasıdır. KKTC de mutlaka bir değişim olacaktır, köhnemiş sistem kalkacak milletin daha net temsil edildiği sistem gelecektir.
Bu haber 3146 defa okunmuştur

:

:

:

: