Seçim çare değil!

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “İddia ediyorum; bu memlekette sadece kamu malları doğru kullanılsın, bu memleketin bütçesine yakın bir bütçe daha çıkar” diyerek iddialı bir açıklamada bulundu.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, “İddia ediyorum; bu memlekette sadece kamu malları doğru kullanılsın, bu memleketin bütçesine yakın bir bütçe daha çıkar” diyerek iddialı bir açıklamada bulundu.
Haksız mı?
Bu ülkede her ağzını açan tasarruftan söz ediyor. Ancak tasarrufa ilk başlaması gereken kesim devlet sürekli en büyük savurganlığın temsilcisi olarak davranıyor.
Son alınan ara seçim kararını ele alalım.
Bir milletvekili koltuğu için yapılacak 25 Haziran ara seçimlerinin kime ne faydası olacak? Bir milletvekilinin UBP ya da CTP'de olması siyaseten neyi değiştirecek?
Hükümet aritmetiğinde hiçbir değişimin yaşanmayacağı belliyken, bu seçimde devletin kasasından 30 milyon lira çıkacağı bir başka realite olarak önümüzde duruyor.
Oysa daha birkaç ay öncesinde maaşlardan yapılacak kesintiyle ilgili bin bir hesap yapıyor, depreme hazırlık konusunda “Kaynağı nereden bulacağız” diye sorguluyorduk.
Şüphesiz bu seçim anayasanın bize dayattığı bir zorunluluk… Yapılmalı… Ama işinize geldiğinde anayasayı iktidarıyla muhalefetiyle elbirliğiyle çiğneyenler, böyle bir dönemde bu ara seçimi yapmamak için bir ara formül bulamaz mıydı?
“Bunun için anayasa değişikliği gerekir, onun için de halka gitmek gerekir” diyenlere sesleniyoruz.
Gerekirse halka gidin, bir defa da şu yasaları güncelleyin. Ama bizi artık trajikomik durumdan kurtarın.
Diğer taraftan bu ara seçimin ardından çıkacak sonuca göre bir erken seçim türküsü kaçınılmaz olarak söylenmeye başlanacak.
Seçim elbette demokrasinin olmazsa olmazı.
Ama biz bu seçim olayını biraz fazla abartmadık mı?
Son yapılan seçimin üstünden üç ay geçmeden başlayan seçim çağrıları, yaşadığımız tuhaflığa en bariz örnektir.
Bir ülke asla böyle yönetilemez. Seçimle işbaşına gelen iktidara ülkenin sorunlarını çözmesi için bir avans verilmezse, o iktidar yaşanan sorunlardan sorumlu tutulamaz.
Nitekim geçmişte tüm iktidarların dönemleriyle ilgili yaptıkları savunmalarda bu iddiayı dile getirdiklerine çokça şahit olduk.
Muhalefet elbette iktidarı denetlemeli. Ancak iktidarın elini kolunu bağlamak için mücadele etmek, ülkeye hizmet değil, en büyük kötülüktür. Bizden söylemesi…


Bu haber 4054 defa okunmuştur

:

:

:

: