ORTAYA KARIŞIK KIBRIS KAHVE KÜLTÜR

Kıbrıs kahve kültürü de nereden çıktı demeyin sakın! Kıbrıs’ta çok uzun bir geçmişe sahip kahve kültürü olduğunu hepimiz biliyoruz.

Kıbrıs kahve kültürü de nereden çıktı demeyin sakın! Kıbrıs’ta çok uzun bir geçmişe sahip kahve kültürü olduğunu hepimiz biliyoruz. Evde yapılan kahvelerin tadı başkayken şimdilerde kahve eğitimleri alıp da vitrinleri süsleyen kahve çekirdeği, cezve, kaşık… gibi malzemelerin yanında bir de kahve kokusu size doğru gelen bir tepsiden geliyorsa; o kahve sizin olmasa bile kahveyi yudumlamak için eliniz hemen yanınızdan geçen tepsiye gider. Bu durum, nerdeyse hepimiz için kabul edilebilir bir gerçek. Böyle bir durumda, kahve kokusunun ve buharının heyecanıyla herhalde kimse, kimseye gülmez. Normal olarak kabul ettiğimiz anlardan bir tanesini yaşıyor deyip geçeriz. Son zamanlarda açılan kafelerde evde yapılan, sağlıklı, taze mi taze, çeşitli tatlı, tuzlu seçenekleri mevcut. Yaşasın Yeni Hayat! Sağlıklı ve tazecik yiyeceklerin Kıbrıs kültürüyle yoğrulması ve bizlere sunulması, büyük bir nimet. Eskiden olsa; bunları evlerimizde yapardık. Artık, hem evlerimizde hem de yeni açılan mekanlarda keyfimizi sürdürmenin yolunu bulmuşuz.
Lefkoşa’da Kıbrıs Kültürü Yaşanıyor
Kıbrıs kültürüyle yoğunlaşmış ve yoğrulmuş bir durumda açılan yeni mekanlar, kendi benliğinde barındırdığı renkleriyle, dokusuyla bu mekanlara olan merakı daha da artırıyor. Lefkoşa sokaklarında ilerledikçe bambaşka güzelliklere şahit oluyorum. Yerdeki mandala desenli, rengarenk seramikleri olan evlerin tamamen eski yapısı korunmuş olmakla birlikte evlere yepyeni, modern bir solukla şekil verilmiş. Son zamanlarda sarı taştan, cumbalı evlerin seyrine doyum olmuyor. Restore edilen ve kafe ya da otel gibi kullanılacak evlere eskiden bilinmeyen tarzlarda, aksesuar niteliğinde renk renk tenteler, eski ekmek tahtaları, elekler… koyulmuş. Eski ve yeni kültür, Lefkoşa sokaklarına estetik getirirken Kıbrıs kültürünün yeni değer kazanmasına da olanak sağlamıştır.
Sıdıka Uysal
Sıdıka Uysal, Yiğitler ( Arçoz ) doğumlu muhteşem bir kadın. KKTC Merkez Bankası kurucularından olup 1984’te bankada ilk çalışmaya başlayanlardan. İki yetişkin oğlu olan Uysal, cesaretli, özgürlüğüne düşkün, hoşsohbet, keyifli, samimi, zevkli, çeşitli hobileri olan, farklı düşüncelere açık, hissiyatı güçlü karakterde olan bir kadın girişimci.
Nicozy Cafe & Quest House
Kafe açma düşüncesi nasıl doğdu? sorusunu sorduğum zaman, Uysal’ın gözlerindeki o derin anlamı gördüm. Zaten dayanamayıp cevabını hemen verdi: “İnsanlarla daha çok iletişim kurma isteği, bu kafenin açılışını hızlandırdı. Burayı kendim için açtım. Özgür bir kişiliğe sahip olmam, beni Bankacılıktan kafe açmaya itti. Kapalı ortamdan uzaklaşmak istediğim bir dönemdeydim. Şu an çok mutluyum. Tabii ki kafe açılışının hazırlıklarında çok büyük zorluklar yaşadım. Fakat, olumlamalarımla hepsini aştım. Misafirlerim, kafede her türlü yiyecek ve içecek bulabilirler. Mekan, sadece kafeyle sınırlı değil. Bir çift, bir tek, bir de family odalarımız vardır. Buraya gelip tatil yapabilirler. Lefkoşa’nın bu derin kültür geçmişini soluyabilirler.” Sıdıka Uysal’ın Nicozy’yi bu şekilde anlatması, beni oldukça etkiledi. Onun ve yepyeni bu mekanın yolu açık olsun. Daha nice yaratımlara, yaratıcılıklara vesile olsun.
Bu haber 860 defa okunmuştur

:

:

:

: