İstikrar ve güven şart

Siyasette üyelerin önemi, demokratik bir sistemde siyasi partilerin temel yapı taşlarından biridir.

Siyasette üyelerin önemi, demokratik bir sistemde siyasi partilerin temel yapı taşlarından biridir. Siyasi partiler, politikalarını oluşturmak, seçimlere katılmak ve en önemlisi hükümete talip olmak için üyelerin desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, üyeler siyasi partilerin etkinliği, başarısı ve uzun vadeli sürdürülebilirliği açısından kritik bir rol oynar.
Üyeler, siyasi partilerin aktif birer üyesi olarak katılım gösteren bireylerdir. Partiye üye olmak, siyasi süreçlere doğrudan katılmak, politikaları etkilemek ve partinin hedeflerini desteklemek anlamına gelir. Siyasi partiler, üyeleri aracılığıyla toplumun farklı kesimlerinin görüşlerini temsil etme ve siyasi çıkarları savunma rolünü üstlenir.
Her üyenin üstlendiği görev iktidar olabilmek açısından yatsınamaz bir gerçektir ve bir oy bir oydur anlayışının toplamı hedefe ulaşmak için parti lehine bir yaklaşımıdır.
Üyelerin sahadaki çalışmaları, seçmenlerle doğrudan etkileşim kurulmasını sağlar ve seçim sonuçlarını belirleyebilir.
Üyeler aynı zamanda parti içi demokrasiyi güçlendirirler. Üye katılımı, parti içi seçimlerde aday belirleme sırasında ve politika oluşturma süreçlerinde adil bir temsiliyet sağlar. Üyelerin görüşleri ve önerileri, parti politikalarının şekillenmesinde ve partinin stratejilerinin belirlenmesinde dikkate alınır.
Siyasi partilerin tüzükleri gereği seçimlerle ilgi maddelerini hayata geçirmesi de üyelerin kararları ile belirlenendir. Siyasi parti teşkilatları yetkili kurul kararlarını parti genel başkanları sayesinde her kesime iletmek üzere karar üretirler. Hiyerarşik yapı önemlidir.Türkiye’de bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Erdoğan, Sayın Kılıçdaroğlu,Sayın İnce ve Sayın Sinan Oğan oy pusulalarında yer almış, Sayın İnce’nin adaylıktan vazgeçmesi ile üç aday vatandaşın oylarına talip olmuşlardır. Sayın İncenin geçen dönemde CHP Cumhurbaşkanı adayı olduğunu ve sonrasında nelere maruz kaldığını hatırlıyoruz, bu seçimlerde deneyimsiz olsada seçime girip ismi öne çıkan Sayın Sinan Oğan’ın gelecekteki politik kariyeri kendi tutumu ile belirlenecek olandır. Örgütlü bir oy potansiyeli olmamasına rağmen ismi bilinen hale gelmiştir.
Türkiye’deki seçimlerde YSK açıklamaları ile seçim sonucunda TBMM çoğunluğu sağlayan ve AK Parti Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip
Erdoğan’ı destekleyen Cumhur İttifakı 600 koltuklu meclisin 322 milletvekiline sahip oldu.
Millet İttifakı ise 212 milletvekili ile yeni dönemde görev için TBMM de yemin edecekler. TBMM ‘de en yaşlı üye olması nedeniyle geçici Meclis Başkanlığını MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin yapması beklenendir.
Cumhurbaşkanının seçimi için YSK açıklaması yurtdışı seçmenlerin 20-24 Mayıs 2023 tarihleri arasında oy kullanacaklardır. KKTC ‘de oy verme işlemi de ayni zamanda başlamıştır. 28 Mayıs günü seçim saat 17:00 de tamamlanacaktır. 14 Mayıs 2023 de oy sayımı sonuçları için YSK seçim yasağını bilindiği üzere 18:30 da kaldırmıştı. Her seçim aynı bir heyecan olup ikinci tur seçim sonuçları da ayni şekilde beklenendir.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu seçimde verdiği mesajlar çok önemli ve kayda değerdir. Seçimde vatandaşın her oyunun değerli olduğu ifadesi ile sandıklara gidip vatandaşlık görevlerini yapmasını, katılımın yine yüksek olması gerektiğini, Türkiye 100. Yılı için göreve devamının tescil edilmesi propagandasının ana temasıdır. Konuşmalarında net ve ikna edici bir tavır sergilemektedir. İlk turda birinci sıradan seçilmiş olması ve Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile arasındaki üç milyona yakın farkın olması ise seçmen nezdinde lehine bir fark olarak belirtilmektedir.
Türkiye 28 Mayıs günü Cumhurbaşkanını seçecektir. İstikrar ve güvenin şart olduğu bu seçim sonucu, Anavatanımızı ileriye taşıyacak olandır.
Bu güne söz mü? “Birlikte yola çıkmak için gerekli olan; Yürek, güven ve sadakat.” dir.
29 Mayıs Pazartesi günü, anlamlı bir günde yeniden görüşeceğiz…
Bu haber 2769 defa okunmuştur

:

:

:

: