BUDAPEST – BUDAPEŞTE - HUNGARY

Budapeşte’ye Gidiş Öyküsü

Budapeşte’ye Gidiş Öyküsü
İnsan yaşamında çok hızlı cevap vermesi gereken günlerden birindeydim. İrsen Küçük Ortaokulu’nda birlikte Öğretmenlik yapmaktan gurur duyduğum Müzik öğretmenlerimizden İlmiye Coşkuner arkadaşım, o gün sabah sabah kulağıma bir şeyler fısıldadı: “İki gün sonra, bayram tatili için yeğenimle Budapeşte’ye gitmeye karar verdik. Uçak biletimiz ve otel rezervasyonumuz hazır. Sen de bizimle gelmek ister misin?” Tabii, bu sorunun üstüne de hemen düşünüp karar vermem gerektiğini söyledi. Ben de o an karar verdim. 2010 senesinde yılbaşı tatili nedeniyle orada bulunmuş, şehrin her yerini gezmiş olsam da hem arkadaşımın teklifini geri çeviremezdim hem de adını unuttuğum, gittiğim zaman her sabah ve akşam o atmosferi içime çekmek için uğradığım, duvar resimleriyle, rengarenk, değişik değişik oturma gruplarıyla dolu, alt katında kitap satılan Andrássy ut Caddesindeki kafede bir kez daha vakit geçirmek amacıyla bu teklifi kabul ettim. İyi ki de bu teklifi kabul etmişim. Bu geziden sonra, yeni tanıdığım ve sanki otuz senedir tanıdığım okul arkadaşım, kardeşim gibi olmuştu. Ne demişler: “İnsanı ya yemekte; ya da gezide tanıyacaksın.” Bu şehre ikinci kez gitmenin güzelliğini değil; yüreği çok güzel bir insanla bu şehri ikinci kez keşfetmenin inanılmazlığını yaşıyordum.
Budapeşte Gerçekleri
Budapeşte, Macaristan'ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte'nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir. Tuna nehrinin ayırdığı Budin ve Peşte şehirlerini birbirine bağlayan Széchenyi Zincir Köprüsü 1849'da açıldı. Budin, Peşte ve Óbuda (Eski Budin) 1873 yılında resmen birleşerek Budapeşte adını aldı. Budapeşte, Macaristan'ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehridir. Budapeşte, coğrafi konumu, tarihi eserleri ve diğer çekicilikleriyle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir, Tuna’nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleriyse, Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir. Eskiden ekonominin merkezi Buda’yken 19. yüzyıldan sonra, ticaret etkinlikleri Peşte’ye kaymıştır. Büyük bankalar, ülkedeki yabancı şirketlerin çoğu ve en güzel mağazalar Peşte’nin Belvaros semtindedir. Budapeşte, temel sanayi (termik santral, çelik ve boru fabrikaları, petrokimya, yapı sanayileri) ve tüketim sanayisi (un fabrikaları, hazır giyim, kereste, kağıt, matbaacılık, ilaç, kozmetik sanayileri) merkezidir.
Macaristan ve Gezilecek Yerler
Buda Kalesi ( Budin Kalesi ), Parlamento Binası, Aziz Stefan Bazilikası ( St. Stephen’s Basilica ), Zincir Köprü ( Chain Bridge ), Balıkçı Tabyası ( Fisherman’s Bastion ), Kahramanlar Meydanı ( Heroes Square ), Andrássy út Caddesi, Büyük Kapalı Pazar ( Great Market Hall ), Gellért Hill & Özgürlük Heykeli, Matthias Kilisesi, Vaci Utca Caddesi, Széchenyi Termal Hamamı, Margaret Adası, Opera Binası ( Hungarian State Opera House ), Szimpla Kert ( Ruin Bars ), Macaristan Ulusal Müzesi, Gallert Baths, Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi, Şehir Parkı Varosliget, New York Cafe, Vörösmarty Meydanı, Hayvanat Bahçesi & Botanik Parkı, Memento Müze/Park…
Andrássy út Caddesi
Budapeşte’nin renkli, gösterişli ve en popüler caddesi olan Andrássy út Caddesi, Macarlar kadar turistler için de çok çekici bir yer. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunan Andrássy út Caddesi, mimari açıdan etkileyici yapılarla, alışveriş yapabileceğiniz mağazalarla, keyifli vakit geçirebileceğiniz restoran ve kafelerle dolu. Kentin merkezinde konumlanan caddenin bu kadar ünlü olup dünyadaki en güzel yerler listesine girmesinin özellikle buradaki eşsiz mimari yapılarla yakından ilgisi var. Opera binaları, sergi salonları, büyükelçilik binası, nostaljik tarihi yapılar caddeyi cazibeli bir görünüme bürüyor. Varosliget ile Erzsebet Meydanı arasında uzanan Andrássy út Caddesi, sadece mimari güzellikleriyle meşhur değil; burada yapabileceğiniz birçok şey var. Bulvarda çok sayıda büyük markanın mağazalarını bulabilirsiniz. Özellikle, lüks butik ve mağazaların yoğunlaştığı bir yer.
Kaynaklar:
https://tr.wikipedia.org
https://gezipgordum.com
Bu haber 651 defa okunmuştur

:

:

:

: