Suçlamalar boşa düştü!

İki yıl önce Yenicami Ağdelen Spor Kulübü’nden gelen talep ile kulübün kapanmaması için Başkan olan Ali Özmen Safa, kendisine yöneltilen suçlamalara sitem dolu bir bildiriyle yanıt vererek, görevinden istifa kararı aldığını açıklamıştı. Safa, önceki gün olağanüstü toplanan Genel Kurul’da başkanlık görevini resmen bıraktı.

İki yıl önce Yenicami Ağdelen Spor Kulübü’nden gelen talep ile kulübün kapanmaması için Başkan olan Ali Özmen Safa, kendisine yöneltilen suçlamalara sitem dolu bir bildiriyle yanıt vererek, görevinden istifa kararı aldığını açıklamıştı.
Safa, önceki gün olağanüstü toplanan Genel Kurul’da başkanlık görevini resmen bıraktı.
Safa’nın kararı futbol camiasında büyük yankı uyandırdı. 20’ye yakın kulüp başkanından mesaj alan Safa’ya övgü yağdı.
“Yenicami Spor Kulübü’ne verdiğiniz maddi manevi emek göz ardı edilemez… Kıbrıs Türk futboluna koyduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ederiz… Ayrıldınız ama bize futbola katkılarınız, ilginiz lütfen devam etsin, küsüp uzaklaşmayın…” şeklinde mesajlara tek tek yanıt veren Ali Özmen Safa, hepsine teşekkür etti.
Ali Özmen Safa’nın olağanüstü genel kurula sunduğu ve yetkili muhasip ve murakıplar tarafından da onaylanan mali rapor kabul edildi.
Ödül Muhtaroğlu’nun divan başkanlığında yapılan mali genel kurulda, bu raporu onaylaması önemliydi.
Böylece kulüpte bir grup azınlığın suçlamaları ve mali polise yaptığı başvuru da boşa düşmüş oldu.
Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür. O yüzden süreci yeniden hatırlayalım.
Kendisine yönelik davet üzerine iki yıl önce Yenicami Ağdelen Spor Kulübü’nü borç batağında adeta bir enkaz gibi devralan Safa, bu süre zarfında kulübün içinde bulunduğu darboğazın aşılmasını sağladı.
O sırada takım küme düşme tehlikesi yaşıyordu. Ama Safa’nın takımı devralmasından sonra YAK seneyi dördüncü bitirdi.
Ligin ikinci yarısında sadece tek maç kaybederek tüm spor kamuoyunun takdirini kazanmıştı.
İkinci sezonda ise ligi beşinci olarak bitirdi.
Aynı zamanda genç takıma büyük yatırım yapıldı.
U-16 kupa şampiyonu oldu. A-21 de yılın ikinci yarısında sadece iki maç kaybetti.
Tüm bu başarıya rağmen tribünde küçük bir grup Ali Özmen Safa’ya haksız suçlamalar yöneltti.
Safa da bu suçlamalara yanıt vererek, “Ya siz gelin elinizi taşın altına koyun, yeni bir başkan getirin. Ya da bırakın biz idare edelim” dedi.
Bu sırada tribünde azınlık olan bu grup, transferlerdeki paranın nereye gittiğini sorarak, Ali Özmen Safa’yı mali polise şikâyet etti.
Yaptığı onca hizmete karşısında yöneltilen bu eleştirilere sitem eden Ali Özmen Safa, “Bu ortamda ben daha fazla görev yapamam” diyerek YAK’ı olağanüstü genel kongreye davet etti, istifa ettiğini duyurdu.
Bu açıklamada mali raporun da olağanüstü genel kurula sunacağını açıklamıştı.
Önceki akşam, Ödül Muhtaroğlu’nun divan başkanlığında toplanan olağanüstü genel kurul, yetkili muhasip ve murakıplar tarafından da onaylanan bu mali raporu alkışlar eşliğinde oy çokluğuyla kabul etti.
Safa’nın başkanlığı bıraktığı toplantıda aday çıkmadı. Bu yüzden YAK, 15 gün boyunca Divan Başkanı tarafından yönetilecek.
Toplantıda söz alan Ali Özmen Safa, “Her ne kadar 5-10 kişilik küçük bir taraftar grubu bizim yönetimimizden memnun olmamışsa da 300’e yakın sporcumuzun tek bir tanesi bile bizden şikâyetçi değildir. Teknik heyet ve onların yaklaşık 300’e yakın aileleri de desteklerini bize hep bildirmişlerdir. Bu süreçte dürüst Yenicami camiası bize hep destek verdi. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.
Safa kararını açıkladıktan sonra görevi bırakmaması yönünde çok sayıda mesaj aldı.
Yine toplantıda konuşan eski yöneticilerden Ercan İbrahimoğlu “Yenicami geçmişte de bu hataları yaptı. Şu anda geçmiş başkanlardan hangisi yanımızda. Böyle giderse Yenicami önümüzdeki dönemde başkan değil yönetici de bulamayacak“ ifadelerini kullandı.
Ders niteliğindeki bu sözler anlamlıydı.
Ali Özmen Safa sadece Kıbrıs’ta değil, dünya çapında başarılı olmuş, İngiltere’de kurduğu şirketi halka açarak borsaya dahi sokmayı başarmış bir işadamıdır.
İngiltere’de saygın üniversitelerde konferanslar vermiş, Türkiye’de bir dönem siyasete yön veren medya kurumlarının sahibi olmuş bir isimdir.
Bugüne kadar belki kulüp yönetmedi ama çok sayıda şirketi başarıyla yönetti.
Kendisinin Yenicami Başkanlığı ile ulaşacağı ne bir üne, ne de bu başkanlık ile ulaşacağı bir güce ihtiyacı vardır.
Enkaz halinde borçlu alınan Yenicami’yi borçsuz devreden Safa, hatta 1 milyon TL’ye yakın para bıraktı.
Safa’nın sadece hizmet etmek için devraldığı bu görevde küçük bir azınlık tarafından karşılaştığı suçlamalar da olağanüstü genel kurulda boşa düştü.
Bu haber 1338 defa okunmuştur

:

:

:

: