“ II. NESİLLER BULUŞUYOR” YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ ACAPULCO’DA YAPILDI

Geçen yıl jüri üyesi olduğum yarışmanın bu yıl da tekrarı beni çok mutlu etti. Davetiyeyi alınca da o günü iple çektim.

Geçen yıl jüri üyesi olduğum yarışmanın bu yıl da tekrarı beni çok mutlu etti. Davetiyeyi alınca da o günü iple çektim.

Geçen yıldan da bilgim olduğundan bu yarışmayı çok önemsiyorum. Biliyorum ki KÜLTÜRE KATKI çok değerlidir.

Projeyi hazırlayıp vakfa SPONSOR olma teklifi yapan KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Genel Ortaöğretim Müdürü Cengiz Topel UZUN’du. Vakıf Başkanı Çok Değerli İŞKADINI İçim ÇAĞINER KAVUKLU konunun önemini kavramış biri olarak derhal kabul etmişti.

Geçen yıl da çok şık bir törenle ortaokul ve lise öğrencilerimiz ödüllerini elimizden almışlardı.

Bu yıl ikincisinde okullara duyurular daha erken gitti. Çalışmalar daha bir ciddi yapıldı. Kurallar daha net açıklandı. Katılım da daha çok oldu. Eminim jüri seçim yapmakta zorlandı.

Dereceye giren öğrencilerin dede, nene, yakın tanıdık kişilerle yaptıkları geçmişten günümüze taşımaya çalıştığımız kültür birikiminin yeni nesillere aktarımı röportajlarla görsel şekilde sunuldu.

Bizler çok duygulandık. Bu kez her çalışma daha renkli daha profesyonelce idi. Öğrencilerine yol gösteren öğretmenlerin çabaları da yadsınamaz elbette.

Bu vesileyle öğrencilerimizi, onlara önderlik eden öğretmenlerini, ailelerini ve çok emek veren jüri üyelerini gönülden kutluyorum.

Aylar öncesinden tüm yarışma şartları ayrıntılı bir şekilde duyuruldu. Katılım geçen yıla oranla nerdeyse iki katına çıkmış. Bu çok sevindirici elbette…

Millî Eğitim Bakanlığı, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu ve Tangül Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı iş birliğiyle hazırlanan “ 2.Nesiller Buluşuyor Yarışması” nın görkemli ödül töreni Acapulco’ da 1 Haziran 2023’te 14.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşti.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı çalışmaları Vakıf Müdürü Sevgili NİLAY TUNÇALP KAYA’dan öğreniyorum.

“ Nesiller Buluşuyor yarışması, büyüklerimizi genç nesillerle buluşturmak amacıyla planlanmıştır. Birçok tecrübeye sahip olmuş, birikim elde etmiş büyüklerin bu değerli birikimlerini sonraki nesillere aktarması amaçlanmıştır.

Genç nesiller vasıtası ile saygıdeğer büyüklerimizin ziyaret edilmesi ve onların birikimlerinin derlenmesi düşünülmüştür.

Unutulmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerimizi canlandırmak, eski sosyal ve ekonomik yaşantıları gençlerin bilmesini sağlamakla birlikte asıl hedefimiz büyüklerimizi genç nesillerle buluşturmaktır.

Bu yıl yarışmamız 28 Genel Ortaöğretim Dairesi, 3 Mesleki Teknik Öğretim Dairesinden olmak üzere 31 okulumuzdan; 163 ortaokul, 98 lise öğrencisi olmak üzere toplam 261 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. “

Dereceye giren videoları izlerken çok duygulu anlar yaşandı. Özellikle röportajda yer alan anneanne, babaanne ya da anlatıcı kişiler de sahneye çıkınca heyecan doruk noktasına vardı. Salon alkıştan inledi.

Velilerin, öğretmen ve öğrencilerin heyecanı çok güzeldi...

“ ÇOCUKLAR MUTLU, BİZLER UMUTLU” sloganıyla finali yapılan tören görülmeye değerdi...

Yöresel ( folklor) giysileriyle ikramı yapan genç erkek ve kızlar çok hoştu. Sunulan ikramlar da Kıbrıs’a özgü tatlardı…

Yediden yetmişe herkesin tanıdığı Kıbrıs’ın meşhur kavalcısı Kemal Amcanın KAVALININ NAĞMELERİ de güne daha bir zenginlik kattı.

Cumhurbaşkanımız, bazı bakanlar, BRT TV. Müdürü ve çok değerli katılımcılar eşliğinde mansiyondan başlayarak tüm dereceye girenler sahnede ödüllerini alırken salondaki herkesin gözleri yaşardı.

Katılımcıların tüm emeklerinin ARŞİVLENECEĞİNİ, dereceye girenlerin videolarının BRT tarafından yayınlanacağını da öğrenince çok SEVİNDİM.

Ödüller son derece değerli ve güzeldi. Vakıf Başkanı İçim Çağıner’i bu cömertliklerinden dolayı bir daha kutlamak isterim. NİCELERİNDE BULUŞMAK DİLEĞİYLE…

TANGÜL ÜNAL ÇAĞINER ÇOCUKLARA YARDIM VAKFI

Tangül Ünal Çağıner Çocuklara Yardım Vakfı 13.08.2018 tarihinde hayata geçirilmiş bir vakıftır.

O yıldan beri de her yıl çocuklar için hazırlanan çeşitli aktiviteler, yarışmalar, büyük ve küçük ölçekli çeşitli projeler üretip gönüllülerle el ele vererek, eğitime ve öğrenciye destek amaçlı faaliyetlerle topluma çeşitli hizmetler sunmaya devam etmektedir.
Bu haber 2147 defa okunmuştur

:

:

:

: