Bizim sözümüz geçer

Siyasi aday pazarlaması, günümüzde seçim süreçlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. İyi bir pazarlama stratejisi, bir adayın kampanya sürecinde seçmenler üzerinde etkili olmasını sağlar ve seçimlerde başarılı olma şansını artırır.

Siyasi aday pazarlaması, günümüzde seçim süreçlerinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. İyi bir pazarlama stratejisi, bir adayın kampanya sürecinde seçmenler üzerinde etkili olmasını sağlar ve seçimlerde başarılı olma şansını artırır. Konuyu gündemime aldım çünkü genel seçimlerde her partinin göstermiş olduğu KKTC genelinde 50 aday ile ilgili reklam ve seçmene tanıtım bireysellikten ziyade topluca tanıtımla gerçekleşmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de aday sayısı toplamda yüksek bir sayı olmaz. KKTC ‘de 25 Haziranda yapılacak ve tek kişilik seçim, Sayın Kudret Özersay’ın pek de anlam ifade etmeyen istifası nedeni ile Anayasa gereği yapılacak bir seçimdir. Maliyeti hayli yüksek olacaktır. Halkın Partisi olarak temsiliyet aldıkları meclisten istifa ederken üç milletvekili birlikte istifa etmiş gibi kamu oyunda bir algı yaratılmıştır.HP’li iki kadın milletvekili istifa etmemiş ve görevlerini mecliste bağımsız olarak halen sürdürmektedirler. Çok da isabetli bir karar almışlardır. Bu seçimde UBP adayı Ali Başman için aday tanıtımını medyadan izlerken, temel ilkeleri ve etkili bir stratejinin nasıl oluşturulabileceğini belirgin olarak görmekteyiz. Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Ünal Üstel bu ara seçimde kendi öncülüğünde adayın tanınması faaliyetini partisinin teşkilatları ile yürütmektedir. Bilhassa UBP Kadın Kolları bu seçim için verilen strateji ile çalışmalarını milletvekilleri ile birlikte sürdürmektedir. Görülen odur ki altı ilçede UBP tek bir sevgi yumağı oluşturmuştur.
Bilindiği üzere bir siyasi adayın markalaşması siyasi partinin adı ile birlikte oluşturulmaktadır.
Adayın değerleri, vizyonu ve politik duruşu net bir şekilde belirtilmekte ve bu mesajlar etkili bir şekilde seçmene onlarla yapılan toplantılarda ulaştırılmaktadır. Adayın seçmenler üzerinde güvenilirlik, tutarlılık ve farklılık hissi için hedef kitleye ise yüz yüze iletişim ile ulaşılmaktadır.
CTP aday tanıtımı yapılırken daha ziyade,ziyaretler, afişler ile sosyal medya üzerinden yapılırken Sayın Tufan Erhürman seçim için oldukça yoğun temaslarda bulunmaktadır. CTP adayı daha çok bir televizyonda haber spikeri olması nedeniyle bu özelliği su yüzüne çıkarılmaktadır. İzlediğim kısa bir reklam filminde ekran karşınındaki izleyicilere mesaj verip program sonrasında mikrofon, kravat ceket çıkarılıp, gömlek düğmeleri açıldıktan sonra Sayın Erhürman’a bir sarılmış ki! gören de Tv spikerliğinden bıkmış da milletvekili olayım bu işten kurtulayım, intibası yaratmaktadır. Zaten emekli olduğu da bilinendir. Bağımsız adayların ise kendilerini tanıtacağı zemin olarak sosyal medyayı seçtikleri izlediğimiz okuduklarımız arasındadır. Seçmen olarak yine sandığa gideceğiz. Vatandaşlık görevimizi yapacağız. Unutulmaması gereken, her seçim biter ve bizler yine birbirimizin yüzüne bakacak olmamızdır.
Bu günün en önemli haberi ise KKTC ‘ne ilk ziyaretini gerçekleştirecek olan, Dünya Lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘nın adamıza yapacağı ziyarettir. Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar ile medya önünde yapılacak konuşma ile verilecek mesajın önemi ve Güney Kıbrıs’ta uyandırdığı meraklı bekleyiş mesaj içeriğinde cevabını bulacaktır.
Bizler de Türkiye Cumhurbaşkanına gönül coğrafyamıza hoşgeldiniz derken,bu güne söz mü? Yine Sayın Erdoğan’dan olsun “Doğu Akdeniz’de ülkemizin dışlandığı hiç bir projenin hayata geçme şansı yoktur. Akdenizde en uzun kıyı şeridine sahip ülke biziz, bizim sözümüz geçer.”
Bu haber 2468 defa okunmuştur

:

:

:

: