Sabır en parlak ışıktır

Yıl 2021 ve Kurban Bayramı ile Barış ve Özgürlük Bayramının ayni güne denk geldiği gün oldu. 2021 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da etkinliklere katılmış ve 20 Temmuz ‘da KKTC Meclisinde milletvekillerine de hitap etmiştir.

Yıl 2021 ve Kurban Bayramı ile Barış ve Özgürlük Bayramının ayni güne denk geldiği gün oldu. 2021 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da etkinliklere katılmış ve 20 Temmuz ‘da KKTC Meclisinde milletvekillerine de hitap etmiştir.
Hatırlanacağı üzere o toplantıya katılmayan bir siyasi parti de CTP idi. “Sayın Erdoğan “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin doğru düzgün bir Cumhurbaşkanlığı külliyesi yok, doğru düzgün bir parlamento binası yok bu bina KKTC’ye yakışmıyor demişti.
28 Mayıs 2023 seçim sonrası ilk ziyaretini KKTC yapan Sayın Erdoğan Ercan Hava Alanı inşaatının bitirilmesine ilişkin ise 20 Temmuz 2023 tarihinde açılışını yapmak istediğini ve bu yönde çalışmaların hızlandırılmasını dile getirmiş ve Cumhurbaşkan yardımcısı ve Kıbrıs işlerinden sorumlu Sayın Cevdet Yılmaz’ı KKTC ‘ne çalışmaları yerinde incelemek üzere adaya göndermiştir. Ülkemize gelen Sayın Cevdet Yılmaz başta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Sayın Zorlu Töre olmak üzere KKTC Başbakanı Sayın Ünal Üstel ile ve TC Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile gerekli strateji için plan yapmışlardır.
Bilindiği üzere KKTC Meclisinden istifa eden bir Lefkoşa milletvekili için Pazar günü seçim sandıkları altı ilçede yani ülke genelinde kurulmuş ve sonucunda seçmenin itibar etmediği sandıklara kim daha fazla seçmen taşımış ise o partinin adayı meclise girmeye hak kazanmıştır.
Vatandaş olarak, politik evrede yer almak ve toplumun geleceğini şekillendirmede
etkili olmak önemlidir. Her oy sahibi bu görev ve sorumluluğunu, seçimlerde iradesini kullanarak sandıklarda yerine getirmeliydi. Bir şekilde oy kullanmayanların ise şikayet etme gibi bir durumlarının olamayacağı kanaati her zaman her yerde var olan bir gerçektir. Yüzde 30 katılım az oldu diye teselli aramaya gerek yoktur. Gerçeklerin bilinmesi ve tesbit edilmesi zarureti vardır.
UBP, hiyerarşik yapı içerisinde düzenleme yapması için, sahada yaşanan gerçekleri sebepleri ile incelemelidir. İşte tam bu noktada Parti Genel Başkanı Sayın Ünal Üstel’e büyük bir görev düşmektedir. Partili üyelerinin nabız ölçüsü olan 25 Haziran seçiminin sonrasında üzerine düşen ne görev varsa yapmalıdır. Zaten altı ilçe başkanı ile ilk etapta bir toplantı yapmıştır. Bu ahvalde bakanlarından, milletvekillerine ve üyelere kadar kişilerin seçim propaganda performansı A-Z ‘ye yeniden değerlendirilmelidir.
Halk nezdinde beklenen seçim sonrası parti içi değerlendirme konusu ve alınacak önlemler ilk sırada yer almalıdır.
Siyasi parti olarak da CTP adayı kazanmış olabilir ancak bundan sonraki seçimlerde bütün oylar CTP’ne gidecek diye zil takıp oynamalarına hiç gerek yoktur. CTP de bu seçimde çok oy kaybına uğramıştır. Sayın Tufan Erhürman’ın memnuniyetsizliği yüzünden okunmaktadır.
Seçim ertesi bayram tatili ile gündem KKTC düğünler ile renklenmiştir. Dini bayramların her ailede anlamı büyüktür. Benim için de çok derin bir anlamı vardır.
22 Şubat 2002 yılında Kurban bayramının birinci gününde Lefkoşa’daki evimizde öğle yemeğine yakın saatlerde annem “Fatma Özdemir” bu mübarek günde hakkın rahmetine kavuşmuştur. 2023 yılının arefe gününde ise çok sevdiğim ve uzun yıllar UBP içinde beraber çalıştığımız ailenin oğlu Tolga Kınacı’nın zamansız ölümü üzüntümüz olmuştur.
Depremde vefatları ile “Şampiyon Meleklerin” her eve düşürdüğü ateşin bilinci ile, aramızdan ayrılanları sevgi,saygı ve rahmetle andık.
Güne sözüm; Karanlıkların en derin anında bile, sabır en parlak ışıktır.
Temmuz 2023’ün ve günlerinin aydınlık olması ise temennimizdir…
Bu haber 3422 defa okunmuştur

:

:

:

: