Yeşilırmak kapısı

Erenköy Kıbrıs adasının kuzey batısında uzanır. Yüz ölçümü 19 kilometre kare olan Erenköy’ün Kıbrıs Türkü için önemi çok büyüktür. Erenköy’ün savaş yıllarında nüfusu 1060’dı.

Erenköy Kıbrıs adasının kuzey batısında uzanır. Yüz ölçümü 19 kilometre kare olan Erenköy’ün Kıbrıs Türkü için önemi çok büyüktür. Erenköy’ün savaş yıllarında nüfusu 1060’dı.

Özellikle 1950’li yıllarda Rumların Enosis çabalarının yoğunlaşması üzerine
Adada silah dengesinin sağlanması için 1957 yılından itibaren, küçük teknelerle
Türkiye’den getirilen silahlar Erenköy’den adadaki Mücahitlere ulaştırılıyordu. Erenköy, Kıbrıs Türklerinin Türkiye’ye açılan tek penceresi idi. Bu bakımdan Rumlar burayı alarak Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin bağını koparmak buradan gelen her türlü yardımı engelleyerek adeta Türklerin nefes borusunu kesmek istiyorlardı. Ama bu topraklarda yaşayan bir avuç insan her yönden müthiş bir donanıma sahip binlerce Rum askerine teslim olmadı. Yaşlı, genç, erkek ve kadın gözetmeksizin fedakar yüzlerce insan Kıbrıs Türkünün bu günlere gelmesinde mihenk taşı olan “Erenköy Destanı”nı yarattı.
Erenköy bugün de KKTC toprağıdır ve Güvenlik Kuvvetlerine bağlı mücahit burada görev yapmaktadır. Her türlü malzemenin yanında, Erenköy’e gidecek ziyaretçilerde ancak deniz yolu ile buraya ulaşabiliyorlar. Vatani görevini Erenköy’de yerine getirmiş biri olarak Erenköy’le ilgili anılarımı hayatım boyunca unutamam.
Geride bıraktığımız haftada Yeşilırmak kapısının açılması ihtimali ve tarafların bununla ilgili
anlaştığı haberleri toplumun tüm kesimlerinde tartışma konusu oldu. Hatta Cumhurbaşkanımızın deyimi ile bu konu Kıbrıs sorununun bile önüne geçti. Rum basınına dayanarak yorumladığımız bu gelişmeler ve olduğu iddia edilen anlaşmaya göre Erenköy’e kara yolu ile ulaşım konusunda burada görev yapan Türk askerlerinin aileleri de dahil insanlar geçiş yapabilecek.
Yeşilırmak kapısının açılması ile ilgili Rum basınında çıkan haberlere göre, Erenköy’deki askeri birliğin ikmaline askeri nitelikli malzemeler hariç izin verileceği. Aşağı Pirgo’dan Erenköy’e kadar elektrik verilmesinin Rum tarafınca üstlenilmesi ve bunun yanında 1974’ten bu yana kullanılmayan Aşağı Pirgo-Gemikonağı yolunun AB finansmanı ile onarımı başlıklarında tarafların anlaştığı. Yine Rum basınına göre anlaşmazlık olan tek konunun ise Erenköy’deki askeri birliğe, açılacak kapı yolu ile benzin ikmali olduğu ileri sürüldü.Uzun zaman sınırlarını birbirine kapalı tutan,Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halkları ilk serbest geçişlerin başladığı 23 Nisan 2003 tarihinden sonra, birçok noktada ortak kararlarla kapılar açtı.Yeşilırmak kapısının özellikle Erenköy’e ulaşımı kolaylaştıracağı için bu kadar tartışıldığını düşünüyorum, çünkü burada Türk askeri vardır. Bu kapının açılmasına Rum yönetiminin bu kadar kolay izin vereceğini de tahmin etmiyorum, sonuçta bölgedeki Türk askerinin faydasına olacak bir düzenleme Rumların işine gelmez. İyimser bir havanın estiği bu konuda umarım düşüncelerimde yanılırım.

Bu haber 512 defa okunmuştur

:

:

:

: