Güvende bir gelecek

Trafik ve kazalar, KKTC ‘de can kaybına, yaralanmalara ve maddi hasara yol açan ciddi bir sorun olmuştur. Bir kazanın ardından diğer bir kaza haberi adeta bir kabus haline gelmiştir. Neredeyse sosyal medyanın her platformunun paylaşımları bu gibi haberler ile dolup taşmaktadır.

Trafik ve kazalar, KKTC ‘de can kaybına, yaralanmalara ve maddi hasara yol açan ciddi bir sorun olmuştur. Bir kazanın ardından diğer bir kaza haberi adeta bir kabus haline gelmiştir. Neredeyse sosyal medyanın her platformunun paylaşımları bu gibi haberler ile dolup taşmaktadır.
Trafik güvenliğinin önemi ve kazaların önlenmesi için alınabilecek önlemler içerisinde öncelikli olan trafik bilincinin artırılması ve dikkatli olma gerekliliğinin vurgulanmasının aileden başlamak üzere topluma mal edilmesidir. Bu şekilde yapılan önerilerin sadece sözde kaldığını da biliyoruz.
Korona salgın dönemi başlamadan önceki yılda Beyarmudu Sosyal Tesislerinde “Analar Ağlamasın” diye sahnelenen bir oyun son derece eğiticiydi ancak oradaki Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Sayın Avcı’nın o gecede yaptığı konuşması tesirini bu günlere kadar yitirmiş oldu…
KKTC gün geçmiyor ki trafik kazası haberi olmasın. Ailede genç nüfus oldumu ana ve babaların ve diğer aile bireylerinin korkusu büyük. İleri yaşlarda olanların da yol güzergahlarında her an her kaza olabilecek olasılığının yarattığı stres ciddi depresyon ve kalp atış hızında artış ile rahatsızlık yaratandır. Bir de hemen hemen gün 24 saat devamlı 112 siren sesleri ile uykusuz geceler, şimdi acaba ne oldu? Gibi sorular ve bitmeyen endişenin verdiği stres yolda olanların eve dönüş bekleyişi her evde bir perişanlık yaratıyor.
Başbakan Ünal Üstel tarafından, trafik konusunu, bakanlar kurulu toplantısı gündemine aldığını hatta bu konuda bir komite oluşturulacağına dair açıklamalar yapıldığını biliyoruz.
Hız sınırı uygulamaları trafikteki kazaların sayısını azaltabilir. Belirli bölgelerde daha düşük hız sınırları belirlemek ve bunlara uymayı teşvik etmek, kazaların şiddetini azaltabilir diyorsak bile uygulamada maalesef bu gibi tedbirler benimsenmiyor. Ayrıca, akıllı trafik sistemleri ve sensörler gibi teknolojiler kullanılarak trafik akışı izlenebilir ve yönlendirilebilir kanaatindeyim. Otonom araç teknolojileri, çarpışma önleme sistemleri ve sürücü destek sistemleri trafik güvenliğini artırmada önemli rol oynar. Sonuçta problem her evin ortak gailesi olduğuna göre, insan hatalarının azaltılması gerekiyor.
Yorgunluk, alkollü araç kullanma gibi insan hataları trafik kazalarına neden olabileceği acı gerçeğinden hareketle sürücülerin, daha dikkatli olmaları için eğitimler düzenlenmeli ve bu tür durumlarla başa çıkma stratejileri öğretilmelidir. Özellikle gençliğin sosyal medya, mesajlaşma gibi bildirimlere direksiyonda bakmamaları gerektiği bilinci ile hareketlerini kısıtlamaları zaruridir. Trafikte güvenliği sağlamak, sadece devletin değil, tüm trafik katılımcılarının sorumluluğundadır.
KKTC yarım adamız içerisinde çevremiz geniş, tanıdık çok ve her gün yollarda bıraktığımız canlar için sadece taziye ile bu konuların noktalanması geriye kalanların en büyük acısı oluyor. Son dakika bilmem falan yolda feci trafik kazası oldu gibi paylaşımları görmemek için gece haberlere bakmak evdeki bizler için hakikaten korku verici.
İnsan hayatı bu kadar ehemmiyetsiz olmamalı, sürüş ehliyeti olan her kimse canını düşünmelidir. Yola çıkan kişilerin prensibi kurallara uymak olmalıdır. Kendini iyi hissetmeyeler yolculuklarını ertelemelidir.
Bu güne söz mü? “Yolda aklını, kurallarda disiplinini kaybetme; çünkü trafikte düşünceli adımlar, güvende bir gelecek demektir.”

Bu haber 2538 defa okunmuştur

:

:

:

: