Masaya oturtacak yeni yol ‘Konfederasyon’ olabilir mi?

Ne güzel söylemiş binlerce yıl önce Kartacalı Komutan Hannibal, “Alpleri geçmek imkansız” diyen komutanlarına…

Ne güzel söylemiş binlerce yıl önce Kartacalı Komutan Hannibal, “Alpleri geçmek imkansız” diyen komutanlarına…
'Ya bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız.'
Kıbrıs meselesinde de durum farksızdır. Bu böyle devam edemez. Kıbrıs Türkü’nün dünyadan yalıtılmasına son vermek için eli kolu bağlı bekleyemeyiz. Biz de ya bir yol bulmak zorundayız. Ya da yeni bir yol yapmak için kolları şimdiden sıvamak zorundayız…
Federasyon temelli görüşmelerde bunca yıl, bir yol bulamadık.
Sonu gelmez müzakerelerden, tıpkı Annan Planı ve Crans Montana süreçlerinde olduğu gibi son dakikada masada bırakılmaktan bıktık usandık.
Çözüm için federasyon pusulasıyla bir yol bulamadığımıza göre bu saatten sonra yeni bir yol yapmaktan başka çaremiz yoktur.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bu yıl da geçen yıl olduğu gibi dünyanın gözlerinin içine bakarak, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıyın” çağrısında bulundu.
İlk defada bu sözleri aldırmayan dünya, ikinci yıl aynı sözler üzerine Türk devletinin politikasında kesin bir dönüş olduğunu artık iyiden iyiye anladı.
Erdoğan’ın sözleri, ülkemizde de son dakikada Türkiye’nin federasyon temelli görüşmelere dönüleceğine inanç besleyen grup üzerinde ciddi sarsıntı yarattı.
Gelelim Kıbrıs’ta açılabilecek yeni yola…
Bu saatten sonra Türkiye, iki ayrı devlet modelinden, Rum yönetimi de federasyondan geri adım atmayacağına göre, masada konuşulabilecek yeni model konfederasyon olabilir.
Bir dönem müzakere masalarından müzakereci olarak bulunan Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da bu ihtimalin tek çıkış yolu olabileceğini düşünüyor.
Peki federasyon ile konfederasyon arasındaki fark nedir?
Konfederasyon, birçok bağımsız devletin, kendi hükümetlerine ve yasalarına sahip olarak bir araya gelerek bir çatı altında birleştiği bir siyasi birliktelik. Konfederasyonun en önemli özelliği, merkezi bir hükümetin olmamasıdır. Sadece üye devletlerin belirlediği ortak konuları ele almak üzere kuruluyor.Bu tür bir birlik, üye devletlerin kendi egemenliklerini korudukları, ancak birçok konuda birbirlerine yardım edebilecekleri bir yapı sunuyor.
Federasyonda ise hepimizin yıllardır anlatılanlarla ezber ettiği üzere merkezi bir hükümet var. Kıbrıs’ta iki taraf da ne yazık ki o merkezi hükümeti paylaşamıyor.
Öyle görünüyor ki yeni dönemde Kıbrıs’ta tarafları masaya oturtacak yeni yol, konfederasyon üzerinde yoğunlaşacak. Zira tarafları masaya oturtacak başkaca bir yol da şu an için görünmüyor. Bizden söylemesi…
Bu haber 979 defa okunmuştur

:

:

:

: