BİZİM İÇİN FEDERASYON DEFTERİ KAPANMIŞTIR!

New York temasları dönüşünde Ercan’da toplantı yapan Cumhurbaşkanı Tatar, net konuştu:

New York temasları dönüşünde Ercan’da toplantı yapan Cumhurbaşkanı Tatar, net konuştu:


MÜZAKERE ŞARTI EGEMENLİK

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bizim için federasyon defteri kapandı. Egemen eşitlik ve eşit uluslararası statümüz teyit edilmeden bizlerin müzakere masasında bulunmamız mümkün değil” dedi. Tatar, New York’ta Kıbrıs Türk halkının hakkını hukukunu aramaya çalıştıklarını, milli davada yeni siyaseti Anavatan Türkiye’yle istişare içinde yürüttüklerini söyledi.

ÖZEL TEMSİLCİYE KARŞIYIZ

BM Genel Sekreteri ile görüşmesinde Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadeleyi, müktesep haklarını, son 60 yılda yaşananları ve Annan Planı ve Crans Montana toplantılarında Rum tarafının ne kadar gerçeklerden farklı bir şekilde masanın devrilmesine vesile olduğunu anlattığını kaydeden Tatar, Guterres’e özel temsilci tayinine de karşı olduklarını ilettiğini bildirdi.

SAMİMİYET TESTİ OLACAK

Tatar, şunları söyedi: “Faydalı olabilecek bazı konularda iş birliği yapılabilir. Mesela düzensiz göç, doğal kaynakların araştırılması, yenilenebilir enerji, kabloyla enerjinin Türkiye üzerinde Avrupa’ya enterkonnekte bağlanması, mayınların temizlenmesi.. Eğer bu kabul edilirse iki lider ve genel sekreterin görüşebileceğini söyledik. Bu samimiyetlerinin testi olacak.”
Bu haber 140 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER