Kıbrıs’ta sürprizler yaşanabilir!..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu dolayısıyla birçok liderle görüşme yaparken, Yunanistan ve İsrail’le yeni dönemde daha sıkı işbirliği mesajları da verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu dolayısıyla birçok liderle görüşme yaparken, Yunanistan ve İsrail’le yeni dönemde daha sıkı işbirliği mesajları da verdi.
7 Aralık’ta Selanik’te Yunanistan Başbakanı’yla yeniden buluşacak olan Erdoğan, “Hedefimiz Ege’deki sıkıntılı havayı dağıtmak. Selanik Zirvesi ilişkilerde önemli bir sıçrama olacak” dedi.
Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu’yla görüşmesini de “Siz Türkiye ziyaretini gerçekleştirin, ardından da ben ekibimle İsrail ziyaretini gerçekleştireyim dedim. Mutabık kaldık. Özellikle enerji işbirlikleri bizi çok daha farklı yerlere taşıyabilir” diye anlattı.
Tüm bunların yanında Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler de iyileşiyor. İki ülke arasında 10 yıl sona büyükelçi atanmasından tutun da karşılıklı ticaret hacminin günden güne iyileşmesi bunun en önemli göstergesi.
Geçen yıl 6,7 milyar dolar olan İki ülke arasındaki ticaret hacmi, yüzde 14 artarak 7,7 milyar dolar seviyesine yükseldi. Türkiye’nin Mısır’daki yatırımları da bir önceki yıla göre yüzde 30 arttı.
Sözün özü Türkiye’nin Yunanistan, İsrail ve Mısır ile iyi ilişkiler içine girmesi, Rum yönetimi için de çemberin giderek daraldığı anlamı taşıyor.
Bugüne kadar Türkiye düşmanlığı üzerinden bu ülkelerle karşılıklı ortaklık ilişkileri geliştirmeye çabalayan Rum yönetimi, fena halde mevzi kaybediyor.
New York’taki temaslar sırasında da Yunan devletinin Kıbrıs sorunu ajandasını görmezden gelerek Türkiye ile sıcak bir temas trafiğine girmesi Güney’de moralleri bozdu.
Öte taraftan günün sonunda İsrail’in de Mısır’ın da Rum yönetimi ile Türkiye arasında bir seçim yapmak zorunda kaldıklarında 85 milyon nüfusa sahip Türkiye’nin yanında olacağının farkındalar.
Çünkü şu net bir gerçek. Doğu Akdeniz’deki enerji arz güvenliği ancak ve ancak Türkiye ile iyi ilişkilerle geliştirilebilir. AB bile bunun farkına vardı.
Dolayısıyla bölgede oluşan yeni denklem Kıbrıs meselesinde Rum yönetiminin elini eskiden olduğu kadar güçlü tutmuyor.
Kıbrıs Türk halkı olarak bizler de bu dönemde yeni bir konjonktürle farklı açılımlar sağlayabiliriz.
Rusya’nın KKTC’de konsolosluk hizmetleri vermesinden tutun da Türk Devletleri Teşkilatı ile sıcak ilişkiler, yeni kapıların aralanmasına vesile olabilir.
Çok yakın gelecekte Kıbrıs’ta bugüne kadar “olmaz” denilen sürprizler yaşanabilir. Bizden söylemesi…

Bu haber 1019 defa okunmuştur

:

:

:

: