TEZİMİZ DÜNYAYA ANLATILAMADI

Ada TV’ye konuk olan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, tezimizin dünyaya anlatılamadığını savundu:

Ada TV’ye konuk olan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, tezimizin dünyaya anlatılamadığını savundu:

BM toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yapmış olduğu ‘Artık federasyon dönemi bitmiştir’ açıklamasını Ada TV’de Seher Güraslan’ın sunduğu Günaydın Ada programında değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tezimizin dünyaya anlatılamadığını kaydetti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın New York’a gidip sadece TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres ile görüşmesinin tezimizi anlatmak için yetersiz olduğunu söyleyen Talat sözlerine şöyle devam etti:
“Çıkan sonuç şudur ki tezimiz dünyaya anlatılamıyor. Cumhurbaşkanımızın New York’a gidip sadece TC Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ve orada yaşayan Kıbrıslı Türklerle görüşmesi tezimizi anlatmak için yeterli değildir. En azından Türki devletlerle, bizi Türk Devletleri Teşkilatı’na kabul eden o devletlerin Dışişleri Bakanları ile bir görüşme yapılmalıydı.
Bazı Arap devletlerinin Dışişleri Bakanlarıyla görüşülmesi mümkün olmalıydı. Dolayısıyla hiç kimseyle görüşme yapılmaması tezlerimizin anlatılamadığı anlamına geliyor. Benim dönemimde New York’a gittiğimde Arap ülkeleri ve çeşitli Avrupa ülkelerinin Dışişleri Bakanları ile görüşmeler yapardım. Böylece siyasetimizi dünyaya anlatabiliyorduk. Dünya da o siyaseti anlayabiliyordu. Bugünkü siyaseti dünya anlamadığı için bizimle herhangi bir yakınlaşma gösterilmiyor temsilcilerimizle görüşülmekten kaçınılıyor. Şu anda böyle önemli bir sıkıntımız var. Birkaç ülkeyle temas edip Kıbrıs Türkünün görünürlüğünü dünyada arttırabilmemiz gerekirdi.”
BM Genel Kurulu’nda TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmaya da değinen Talat, Erdoğan’ın sadece Kıbrıs sorunu ile ilgili değil dünyadaki sorunlarda ilgili çok önemli bir konuşma yaptığına değinerek “Sayın Erdoğan’ın dünyaya yaptığı ‘Kıbrıs’ı tanıyın’ çağrısı çok önemli ama böyle bir adımın şu an atılabileceğini düşünmüyorum.” İfadelerini kullandı.
Kıbrıs’a BM tarafından özel temsilci atanması teklifini Cumhurbaşkanı Tatar’ın reddettiğini fakat Türkiye’nin ise bu teklifi kabul ettiği iddialarını da yanıtlayan Talat şunları söyledi:
“Bence Sayın Tatar tek başına bu teklifi reddetmemiştir. Türkiye ile birlikte bir tavır takınmıştır diye düşünüyorum. Çünkü Türkiye kabul edip de Tatar reddederse çok garip bir durum ortaya çıkar. Bence Sayın Tatar görüşmede egemen eşitliğimizi kabul etmeden görüşme masasına oturmayacağımızı ancak tezimiz kabul edilip görüşme masasına oturduğumuz zaman bir temsilci atanmasının uygun olduğunu söylemiştir. Rum basınında çıkan haberlerde ise direkt reddettiği yazılmış olabilir.”


Bu haber 211 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER