Yabancıya gerek yok

2008–2009 Futbol sezonu biteli kısa bir süre oldu. Elbette ligin bir şampiyonu oldu. Ligden düşen takımlar oldu her sezon sonu olduğu gibi sevinci ve hüznü yaşayan taraftarlar oldu.

2008–2009 Futbol sezonu biteli kısa bir süre oldu. Elbette ligin bir şampiyonu oldu. Ligden düşen takımlar oldu her sezon sonu olduğu gibi sevinci ve hüznü yaşayan taraftarlar oldu.

 Tartışılan birçok konuda oldu sezon içinde, tabii ki en başta her ülkede olduğu gibi hakemler, şike iddiaları, sahalarda sağlık önlemelerinin yeterli olup olmadığı, sentetik çimden yapılmış saha zeminin faydalı olup olmadığı ve daha birçok konu çeşitli görüşler futbol kamuoyunda konuşuldu. Gönül isterdi ki, şimdi bizi Avrupa arenasında temsili etme hakkı kazanan takımlarımızı konuşalım. Ama maalesef bu gurur bize yasak ve maalesef ki bizim irademiz dışında gelişen olaylar yüzünden sporumuz kendi içine mahkûm.

Kıbrıs Türk futbolu çok uzun yıllardır dışa kapalı olmasına rağmen gelişme içindedir. Daha önceki yıllarda gerek Rum takımları gerekse Türkiye’den gelen takımlarla maçlar yapılırken, Rumların Uluslar arası baskıları ile bu girişimlerde engellenmiş ve Kıbrıs’ta Türk Futbolu yani sporumuz bir yalnızlığa mahkûm edilmiştir. Her şeye rağmen kulüpler kurulmaya, altyapı yatırımları yapılmaya ve en önemlisi sporcu yetişmeye devam ediyor Kuzey Kıbrıs’ta. Üzüldüğüm nokta ise Türkiye’nin de bizi bu noktada yalnız bırakması, değil Türk takımları ile maç yapmak artık Türkiye’den ülkemize kamp yapmak için bile takımlar gelmiyor. Bunların üstüne birde ekonomik zorluklar eklenince futbol kulüpleri ve dolayısı ile futbolumuz çok zor durumdadır. Ülke gerçekleri göz önüne alınarak yapılacak düzenlemelerle önemli yatırımların yapıldığı futbola bir nebzede olsa rahatlama gelebilir.

Son dönemlerde ülke futbolunda tartışılan konular arasında ülkemize gelen yabancı sporcuların ülke futboluna olan katkısı, yani ülke futboluna verdikleri ile aldıkları arasında ne kadar denge var. Bir başka değişle ülke futboluna olumlu yönde katkıları var mı? Bence dışa kapalı, uluslararası organizasyonlardan mahrum, kendi içinde kendi yağı ve kendi ciğeri ile kavrulan futbolumuzda yabancı futbolcu lüks. Üstelik doğru dürüst binası olmayan, sahası olmayan, altyapısı eksik, geliri ve gideri belli spor kulüplerimiz için yabancı sporcu tamamen külfet. Kulüplerimiz Avrupa kupalarında dünyanın en iyi takımları ile mücadele etse başarıları oranında gelir sağlasa, ülkemizi yabancı platformlarda temsil etse mutlaka ki iyi yabancıları ülkemizde görmek isteriz. Bu noktada yabancı sporcu sayısının kısıtlanması hatta yasaklanması hem alt yapıdan yetişecek genç sporcuların önünü açacak, Hem kulüpler arası haksız rekabeti önleyecek hem de kulüpleri maddi açıdan rahatlatarak altyapı yatırımlarına daha fazla kaynak ayrılmasını sağlayacaktır.

Bu haber 522 defa okunmuştur

:

:

:

: