ABD KATLİAMA ‘DEVAM’ DEDİ

ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde, ,Gazze'de derhal insani ateşkes ilan edilmesini isteyen tasarıyı veto etti. ABD, Gazze ateşkesini veto ettiği gün İsrail’e tank mermisi sattı…

ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde, ,Gazze'de derhal insani ateşkes ilan edilmesini isteyen tasarıyı veto etti. ABD, Gazze ateşkesini veto ettiği gün İsrail’e tank mermisi sattı…

ABD, BM Güvenlik Konseyi'nde Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) sunduğu Gazze'de derhal insani ateşkes ilan edilmesini isteyen tasarıyı veto etti. ABD’nin bu veto kararıyla müttefiki İsrail’e kalkan olurken, vetonun Washington'u diplomatik olarak izole ettiği yorumları yapılıyor.

13 Güvenlik Konseyi üyesi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından sunulan karar tasarısı lehinde oy kullanırken İngiltere çekimser kaldı. Oylama, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Çarşamba günü nadir başvurulan bir adım atarak 15 üyeli konseyi iki aydır süren savaştan kaynaklanan küresel tehdit konusunda resmen uyarmasının ardından geldi.

BM Genel Sekreteri, BM Şartı’nın 15’inci bölümünde yer alan 99’uncu maddenin kendisine verdiği yetkiyi ilk kez kullanarak, Konsey’i uluslararası barışa ve güvenliğe bir tehdit olarak değerlendirdiği savaşla ilgili resmen uyarmış, üyelerini tam kapsamlı bir ateşkes ilan edilmesi için birleşmeye ve harekete geçmeye çağırmıştı.
ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Büyükelçi Robert Wood, 'Parmağımızı şıklatır şıklatmaz çatışmayı durduramayız. Bu çok ama çok zor bir durum' dedi.

İsrail'in bugün tek taraflı olarak silahlarını bırakması halinde Hamas'ın rehineleri elinde tutmaya devam edeceğini belirten Wood, “Ateşkes ilanı bir sonraki savaşın tohumlarını ekecektir. Bu nedenle ABD, hem İsrail'in hem de Filistin'in barış ve güvenlik içinde yaşayabileceği kalıcı bir barışı güçlü bir şekilde desteklese de acil ateşkes kararını desteklemiyor” dedi.

ABD DÜNYADA YALNIZ KALDI

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Gazze'de ateşkes tasarısını tek başına başına veto etmesinin ardından, Gazze konusunda artık ABD yalnız kaldı' dedi. Fidan şunları dile getirdi:

'Gazze‘deki durumla ilgili bizim pozisyonumuzu Amerikalı muhataplarımıza çok net bir şekilde gündeme getiriyoruz. Buradaki durumun ciddiyetini, artık tahammülün kalmadığını ve bu konuda atılması gereken adımların neler olduğunu son derece net bir şekilde altını çizerek kendilerine (ABD'ye) ifade ettik.'
Bu haber 601 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER