Nasip ve kısmet

Şubat ayının geçmiş hiçbir yılın içinde, insanlarımızın üzerinde bu kadar derin ve tarifi imkansız acı bıraktığı görülmemiştir.

Şubat ayının geçmiş hiçbir yılın içinde, insanlarımızın üzerinde bu kadar derin ve tarifi imkansız acı bıraktığı görülmemiştir.

Yıl oniki ay ve su gibi akıp giden zamanda Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli deprem üzerinden bir yıl geçmiştir. Bir yıl boyunca ateş düştüğü yeri yaktığı kadar milletin sinesinde açılan derin yara halen kapanmamıştır. Kapanacağı da uzak bir ihtimaldir. Evlat acısı acıların en büyüğüdür. Adıyaman’da deprem nedeniyle vefat eden çocuklarımızın aileleri nezdinde olduğu kadar halkımız arasında da “İsias Ortak Davamızdır” sloganı ile her güne deprem mühürünü vurmuştur. Bu konudaki mahkeme safhasında Başbakan Ünal Üstel dahil olmak üzere, siyasilerimiz ve sivil toplum kuruluşları ve aileleri davayı yakından takip etmektedir.
Çıkacak olan ”Mahkeme Kararı” ailelerin bu uğurda verdikleri mücadelenin cevabı olmalıdır. Karar Türkiye’de bu deprem nedeni ile vefat edenlerin de ailelerini bir nebze olsun teselli edecektir.
6 Şubat depremi hafızalarımızda yer etmiş en unutulmaz bir gün olup bir kez daha bütün ailelere sabır dileğimiz vardır. “Şampiyon Meleklerimizi” rahmetle anıyoruz.
KKTC de geçen günlerde, olağanüstü hava muhalefeti nedeni ile önceden alınan kararlar ile ve oluşturulan kriz yönetimi neticesinde yağışlı gece çok ağır neticelere sebebiyet vermemiştir. Elbette etkileri ve mağdurları olmuştur. Ancak herhangi bir can kaybı olmayışı endişelerimizi azaltmıştır. Mağduriyetlere de devletimiz sahip çıkmıştır. Öğrencilerin kötü hava şartlarında, karne alış günlerinin ertelenmesi yerinde bir karar olmuştur. Öğrencilerimize de ikinci dönemde başarılar dileriz.

Üç ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk Regaib Kandili 11 Ocak 2024 Perşembe gecesi gerçekleşmiştir.
İslam alemi için önemli bazı günler vardır. Miraç Kandili de bu önemli ve dini günlerden bir tanesidir. Bu özel geceyi Müslüman dünyası ibadet ederek geçirir. Ellerin semaya açılıp duaların edildiği bu gece İslam’da Hz. Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilir. Miraç kandili ‘de bu yıl 6 Şubat tarihinde idrak edilecektir.
Berat Kandili ise 24 Şubat 2024 Cumartesi günü kutlanacaktır. Kandilin önemi İslam aleminin rahmet dolu gecelerinden biri olan Berat gecesi, insanlığa gönderilen son ilahi mesaj olan Kur'an'ı Kerim'in Allah'ın Resul'üne tamamen indirildiği gecedir. Bu olaya 'inzâl' denmiş olmasıdır. Bu gecede Berat; borçtan, suç ve cezadan, hastalıktan kurtulmak demek olduğu için Berat kelimesinin ifade ettiği bu anlamlarla bağlantılı olarak bu geceye de Berat Gecesi denilmiştir. Dolayısıyla günahları bağışlananlara Allah'ın bu gecede berat yazacağı müjdelenmiştir.
İnancın yüceliği işte budur ve bu gecelerde yapılan duaların kabulü için yakarışlar sonsuzdur.

2024 Ramazan ayının birinci günü Mart ayına denk geliyor. Ramazan ayı bu sene 11 Mart günü başlayacak. 11 Ayın Sultanı Şehr-i Ramazan başlangıcından itibaren 30 gün boyunca yani 9 Nisan 2024 Salı arefe gününe kadar devam edecek ve son oruç tutulacaktır. Ramazan Bayramı 3 gün olup 10 Nisan 2024 tarihide başlayacaktır.
Mübarek ayların içinden geçip bu günleri yaşamak elbette her müslümanın isteğidir. Duasıdır. Bu güne sloganımız mı ?
“Nasip ve kısmet! geleceğin tayinidir.”
Bu haber 1706 defa okunmuştur

:

:

:

: