Kanayan yara trafik

Dünyanın her hangi bir yerinde her hangi bir insana, trafik konusu ile ilgili aklınıza ilk ne gelir diye sorsanız alacağınız cevaplar en başta genel olarak;
Dünyanın her hangi bir yerinde her hangi bir insana, trafik konusu ile ilgili aklınıza ilk ne gelir diye sorsanız alacağınız cevaplar en başta genel olarak; Araçlar,kurallar,yollar,sürücüler ve bunlar gibi trafikte aktif taraflar gelir. Mutlaka ki trafik kazaları da bu sıralamanın içindedir.Ama bizim ülkemizde maalesef ki maalesef trafik ile ilgili ilk akla gelen konu trafik kazalardır.Bu küçücük memlekette bir yerden bir yere giderken onca yeni yola rağmen,onca ceza ve kurala rağmen, nca acı ve uyarıya rağmen trafikteki acizliğimizin önüne geçemiyoruz.
Trafik kazalarına bir çok sebep bulabiliriz.Ama en önemli sebep sürücü hatalarıdır. şırı sürat, lkollü araç kullanma en çok rastladığımız kaza sebepleridir. ir çok noktada yeni yol yapılmasına rağmen aşırı şekilde artan araç ve sürücü sayısını,ülke gerçekleri ile karşılaştırdığımızda yine alt yapı eksiklikleri olduğunu görüyoruz. unun yanında tam ve yeterli trafik dersleri verilmeden yollara çıkarılan sürücüler,yüksek performanslı araçların bu eksiklilere rağmen tercih edilmesi, azaların bu kadar çok olmasını kaçınılmaz kılıyor. Daha önceleri bu kadar sık tanık olmadığımız trafik kazaları,son yıllarda önüne geçemediğimiz çok önemli bir tehlike olarak günden güne büyüyor. Son günlerini yaşadığımız Haziran ayı içerisinde yaşları iki ile otuz arasında değişen yedi vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu noktada kendi kendimize düşünmeliyiz, bizi bu kadar çaresiz bırakan trafik canavarını durdurmak için üstümüze düşeni yapıyor muyuz? 
Son günlerde toplum olarak ölümlü trafik kazalarından duyduğumuz üzüntü ile yine kahrolduk yolların yetersizliğinden yakındık.Yine birilerini göreve çağırdık, birilerini suçlu ilan ettik. Peki her şeyi devletten mi beklemeliyiz yani bizlerin, bireyler olarak hiç mi suçu yok.Birkaç ay sonra tüm bu yaşanları unutup yine trafik terör estirenler bizler olmayacak mıyız? Ehliyet almanın, araba sahibi olmanın bu kadar kolay olduğu bir ülkede, aynı evde yaşayan insanların her birinin ayrı ayrı arabasının olduğu bir ülkede yolların araç sayısına göre yetersiz olduğundan şikayet etmeye hakkımız yok. Elbette kimsenin arabasının veya kaç tane olduğunun derdinde değilim ama anlatmaya çalıştığım, bu trafiği ve içine düştüğümüz
trafik çıkmazını biz yarattık. Öncelikle biz üstümüze düşeni yapalım sokaklarda eylem
yaparak, pankartlar asarak bazı şeylerin değişmesini ve bu değişimi hep başkalarının yapmasını beklersek sadece kendimizi kandırırız.
Bu haber 577 defa okunmuştur

:

:

:

: