Hangi Çin

Çin denince aklımıza ilk gelen Çin’in nüfusudur mutlaka.1,3 milyar olan kalabalık nüfusu ile Çin, dünya nüfusunun yaklaşık altıda birine sahiptir.
Çin denince aklımıza ilk gelen Çin’in nüfusudur mutlaka.1,3 milyar olan kalabalık nüfusu ile Çin, dünya nüfusunun yaklaşık altıda birine sahiptir. Yeni Dünyanın en çok gelişme sağlayan ve kısa sürede inanılmaz bir yükseliş gerçekleştiren Çin’in ileriki yıllarda süper güç olacağı tüm dünyada kabul görmüş durumda. Uzun yıllar kapalı bir ekonomiye sahip olan Çin veya diğer adıyla Çin Halk Cumhuriyeti 1980’li yıllarda özel teşebbüse izin vererek bir atılım gerçekleştirmiştir. 2001 Aralık ayında Dünya Ticaret Örgütüne üye olan Çin yabancı yatırımcıların için en cazip yatırım merkezi haline geldi.
ABD, Çin ordusunu 21.yüz yılın en büyük tehlikesi olarak görmektedir. Çünkü Çin ordusu sayısal bakımdan Dünyada birinci sıradadır. Çin en önemli atılımını ekonomik alanda yaptı. Son dört yılda Fransa ve İngiltere’yi geçerek dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi oldu. Beş yılda dış ticaret hacmini üç kat artırdı. Şu anda da dünyanın en çok döviz rezervine sahip ülkesi durumunda. Çin milli gelirini son 30 yılda 23 kat artırmış. Türkiye Çin ilişkileri de son dönemlerde özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu ülkeye gerçekleştirdiği ziyaretle olumlu bir hava yakaladı. Şu anda Çin tüm Avrupa ve batılı ülkelerin de ilişkilerini geliştirmek istedikleri bir ülke.
Şimdi Çin’le ilgili yorum ve görüşleri düşünerek, başka bir noktaya bakalım. Son günlerde Çin denince akla gelen sadece bu ülkede son günlerde yaşanan bazı olaylardır. Çin’in Sincan Uygur Özerk bölgesinde bir oyuncak fabrikasında başlayan olaylar çığırından çıktı.Yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan, Uygur Türklerinin Çinli emniyet güçleri tarafından insanlık dışı muamele gördüğü, yüzlerce insanın hayatını kaybedip, yüzlercesinin yaralandığı, görüntü ve haberler tüm dünyada yankı uyandırdı. Her iki tarafta birbirini suçlarken, sivil Çin’lilerin de olaylara karıştığı ve içinden çıkılmaz bir noktaya gelindiği belirtilmekte. Çinli yetkililer yaptıkları açıklamalarda olayların etnik ve dinsel olmadığını adli bir olay
olduğunu, hayatını kaybedenlerin içinde Çinli insanların da olduğun ve bu olayın
Çin’le Türkiye arasındaki iyi ilişkiyi olumsuz etkilemeyeceğini dile getirdiler.
Yazımın ilk bölümlerinde anlattığım dünyanın takip ettiği bir ülkede bu tür olayların yaşanması şaşırtıcıdır. Çünkü tanık olduğumuz olaylar gelişen, büyüyen, refah düzeyi artan bir ülkeden çok geri kalmış bir ülkede yaşanabilecek olaylardır. Tabi ki olayın iç yüzü adli bir olaydan ibarette olabilir veya etnik grupların çatışması da olabilir. Benim görüşüme göre bu olayla karşımıza iki Çin gerçeği çıkıyor. Birincisi dünyanın yeni süper gücü olmaya hızla giden Çin, diğeri ise çağdışı olayların, ırkçılığın yaşandığı Çin. Bu olayın nasıl sonuçlanır bilinmez esas merak edilen dünya lideri olacak olan bu ülkenin bu olaylardan nasıl etkileneceği.
Bu haber 554 defa okunmuştur

:

:

:

: