Avrupa’nın en azgınları

Yazın en güzel günlerini yaşıyoruz.. Her yer cıvıl cıvıl.. Restoranlar, kafeteryalar masa-iskemlelerini kaldırımlara çoktan çıkarttı..
Yazın en güzel günlerini yaşıyoruz..
Her yer cıvıl cıvıl.. Restoranlar, kafeteryalar masa-iskemlelerini kaldırımlara çoktan çıkarttı..
O gri, bulutlu Londra bile birkaç gündür, yağmurla ıslansak da , şikayet edemeyeceğimiz kadar güzel bir yaz geçiriyor..

Güneşin psikolojik etkisi inkar edilir gibi değil.. Güneş varsa, canlılık, neşe, enerji var demek.. Ya da sıcaktan iş yapamaz hale mi geliyoruz ..
Beynimiz pişip, doğru dürüst düşünemiyor muyuz ?
İnsanoğlu sıcakken sıcaktan, soğukken soğuktan, yağmur yağınca, ondan şikayet eder, durur.. Kimse halinden mutlu olamaz.. Zaten en zoru da bu..

Konumuz yaz.. Yaz gelince turist artar.. Turist artınca plajlar, oteller, restoranlar, eğlence yerleri dolar, taşar.. Kıbrıs’a en fazla gelen turist kimler ?
Tabi ki İngilizler..
Trafiğiyle, eski İngiliz kolonisi oluşu nedeniyle Kıbrıs , onlara en uygun Akdeniz destinasyonlarından biri..
Aman siz siz olun, kavga eden, içkiliyken sağa sola sataşan İngiliz turistlerle münakaşaya kalkışmayın.. Gördüğünüz yerde yolunuzu değiştirin.. O mekandan ayrılın.. Ne yaparsanız yapın, ama sakın ve sakın ne sözlü, ne fiziki olaya müdahele etmeyin... Ne olur, ne olmaz.. Benden söylemesi.
Geçen gün Avrupa Komisyonu ve Birleşmiş Milletler ortak bir rapor yayınladılar.. Avrupa Birliği üyesi ve belli başlı ülkelerdeki suç oranları, dehşetin kol gezdiği ülkeler ve en hırçın, azgın insanların nerelerde yaşadığını açıkladılar bu raporla..
Ama ne rapor..
Britanyalı olup da bu rapordan yüzü kızarmayan olamaz..
Araştırmanın yapıldığı ABD; Kanada, Güney Afrika gibi ülkelerin de yer aldığı listede en azgını, en hırçını, en vahşisi Britanyalılar çıktı.. Yani Ingilizler..
Bir zamanların en fazla suç işlenen ülkesi A.B.D, ırkçılığın hala en kızgın ve kanlı şekliyle devam ettiği, en tehlikeli ülkelerden Güney Afrika bile kriminal suçlarda, İngiltere’nin yanında masum kaldı..
Öyle ki..
İngiltere, dehşet suçlarında 1.158.957 vakayla birinciliğe oturuverdi.. Avrupa Birliğinde bu konuda şampiyon..
Birinci olmak iyidir, güzeldir de.. En azgın, en kötü suçların işlendiği ülkelerin başında gelmek, herhalde övünülecek bir şey değil..
Bitmedi.. 100 bin kişide işlenen suç sayısı 2 bin 34.. İngiltere’yi 1677 ile Avusturya izliyor.. Güney Afrika, o dehşetin, korkunun kol gezdiği ülke bile 1609 ile bizimkilerin yarısına yakın..

İşlenen suç sayısında ise 1 milyon 158 bin 957 ile tabi yine bizim İngilizler listenin ilk sırasında...
Lüksemburg ise 3 bin 233 ile en sakin ülkelerden..
Dehşet, azgınlık listesinde İngiltere’yi , 732 bin 121 kriminal vaka ile Güney Afrika izliyor.. Fransa ,Kanada, Avusturya ve Hollanda da listenin kriminal suçlardaki kara ülkelerinden..

Bununla bitti sanmayın.. Cinayette Batı Avrupalı komşularından fersah fersah önde Britanya..
Hırsızlıkta dördüncü..

Kriminolojistlere göre suç oranının tarifi ve tanımı, ülkeden ülkeye değişiyor.. Ayrıca her ülkenin kriminal yasaları da farklı.. Bu nedenle bu rakamlara pek itibar edilmemesini istiyor.. Bir ülkede kriminal suça giren bir davranış, bir başkasında suç teşkil etmeyebiliyor.
Ancak bir milyonu aşkın bir suç sayısının, üç aşağı, beş yukarı hoş karşılanabilir bir tarafı yok, 60 milyon nüfuslu bir ülkede ..

İş kabahatli bulmaya gelince, Nasreddin Hoca örneği, kimse suçu üstlenmiyor..
İktidardaki İşçi Partisi, suçla savaş ve mücadelede her yıl yol katettiklerini ve suç oranlarının düştüğü iddiasında..
Ana Muhalefet Muhafazakarlar ise 12 yıllık İşçi partisi iktidarında, İngiltere’nin suçluların cirit ettiği bir ülke konumuna geldiği iddiasında..
En çok da içki lisanslarının serbest bırakılması, alkol kültürünün çoluk-çocuk yaştakiler arasında iyice yaygınlaşmasını suçlardaki artışta etken görüyorlar..
ASBOS olarak bilinen anti-sosyal davranış biçimiyle savaşta, İngiltere pek yol almışa benzemiyor..

Sözün uzatılacak bir yanı yok..
İngilizler, içkinin, güneşin, tatilin verdiği rahatlığın etkisiyle gittikleri ülkenin kurallarına pek uymuyorlar.. Yapılan bir araştırma Akdeniz, Avrupa’da seyahat eden Britanyalıların, en kötü turist olduğunu ortaya çıkardı.. Uzak destinasyonlarda ise İngilizler, jet lag’den midir, saatler süren yolculuk etkisinden midir bilinmez, bulundukları ülkenin gelenek, kural ve adetlerine daha fazla uyuyor, saygı gösteriyormuş..
Bu rapor değişene kadar siz siz olun, İngilizlerin kavgasına, gürültüsüne karışmayın..
Ne olur, ne olmaz..
Bu haber 330 defa okunmuştur

:

:

:

: