20 Temmuz 35 yaşında

20 Temmuz Özgürlük ve Barış bayramı 35 yaşına ulaştı, diğer anlamı ile Kıbrıs Türkü soykırım ve yok edilmekten kurtulalı tam 35 yıl.

20 Temmuz Özgürlük ve Barış bayramı 35 yaşına ulaştı, diğer anlamı ile Kıbrıs Türkü soykırım ve yok edilmekten kurtulalı tam 35 yıl. Kolay değildi o yıllar can korkusunun her gün yaşandığı bir hayat ve onun ıstırabı kim dayanırdı işte KIBRIS TÜRKÜ bu şekilde bir mücadele ile yıllarca EOKA’cı katillere karşı eşi görülmemiş bir direniş ve var oluş mücadelesi verdi.

ECEVİT’i anarak o günkü TC hükümetinin kararlı tutumu ile TÜRK ordusunun üstün başarısı ile 20 Temmuz sabahı çıkarma gerçekleşti ve yaklaşık bir asır sonra TÜRK ordusu KIBRISA geri geldi, temel hedef barışı sağlamaktı ancak direniş karşısında da savaş kaçınılmaz oldu. O gün Kıbrıs Türk mücadelesi meyvesini verdi ve ada yunan olmaktan kurtuldu.
Anavatan TÜRKİYE biz Kıbrıs Türklerinin hep yanında oldu ve olmaya da devam ediyor. İki gün önce kutladığımız 35. 20 TEMMUZ ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ BAYRAMI’NDA özellikle TC Hükümetini Temsil eden İçişleri ve Kıbrıs’tan sorumlu Bakan Sn CEMİL ÇİÇEK, Kıbrıs Türkünün yüreğine su serpti çözümün takipçisiyiz ancak diyor sn ÇİÇEK “KKTC siyasal kazanım ve hakları ile yaşamaya devam edecek” bu anlamdaki cümle bizi gerçekten devletimize güven tazeledi. Cumhurbaşkanı Sn MEHMETALİ TALAT da ayni şekilde KKTC halkının hak ve özgürlüğünden ödün vermeden bir anlaşma için görüşmelere devam ediyorum dedi ve ekledi Kıbrıs Türkünü 1974 öncesine götürecek bir anlaşmayı Kıbrıs Türkü asla kabul etmez, hiçbir güçte bunu KKTC halkına kabul ettiremez. Sn. TALAT’ın dünyaya mesajı özellikle Kıbrıs sorununa çözüm arayışı ile sürdürülen görüşmeler sürecinde dikkat çekici ve önemlidir.
Biz KKTC halkı olarak Kıbrıs’a ilgisi olan üçüncü ülkelerden başta AB, ABD ve diğerlerinden ve de hakem konumunda bulunan BM’den çok bir şey istemiyoruz, istediğimiz;
-ÖZGÜR YAŞAM
-BAĞIMSIZLIK
-SİYASAL ÖZGÜRLÜK
-DEMOKRASİ
-İNSAN HAKLARI VE TEMEL ÖZGÜRLÜKLER
-AB’NİN KKTC HALKINA SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMESİ
-BM EVRENSEL İNSAN HAKLARI BEYANNEMESİNE SAYGI
-KISACA İNSAN ONURUNA YAKIŞIR YAŞAM.
Biz halk olarak Cumhurbaşkanı sn TALAT’A ve KKTC Hükümeti ve Başbakan sn Dr DERVİŞ EROĞL’UNA güveniyor ve destekliyoruz aynı zamanda demokrasimizin gereği olan muhalefet partilerimizde özellikle ULUSAL davada gösterecekleri hassasiyet konusunda sonsuz desteğiz. KKTC’den hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan TC DEVLETİ VE HÜKÜMET’LERİNE TÜRK ORDUSU’NA VE KKTC’deki TC yetkililerine, KKTC’nin var olmasındaki çalışmalarını gönülden kutluyorum.
Bu var oluş mücadelesinde şehitlerimizi anıyor GAZİ olmuş ve bu mücadelede gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında mücadele vermiş ve vermekte olan tüm insanlarımıza şükran duygularımı bildirmek boynumun borcudur, ne mutlu mücadele verenlere.
Nice 20 TEMMUZ ÖZGÜRLÜK BAYRAMI kutlamalarına.

Bu haber 699 defa okunmuştur

:

:

:

: