Bayramdan “toplumun” haberi yok!

Bugün, Ağustos ayının birinci günü...
Bugün, Ağustos ayının birinci günü...1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı. Ülkemizde böyle bir ulusal bayramın varlığını bilen kaç kişi olduğu hakkında bir araştırma var mı bilmiyorum. Ancak öyle sanıyorum ki bu bayramın ne bayramı olduğunu bilen çok az sayıda insan vardır. Zaten bu bayramı kutlayan vatandaş da nerdeyse yoktur.
Bayramın resmi adı, “1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı”dır. Adına baktığınızda doğal olarak içeriğinin Kıbrıs Türk toplumunun direnişi ile ilgili olduğunu sonucuna varırsınız.
Bu sonuca varanlar pek de yanılmış sayılmazlar. Bu bayramın içeriği; Kıbrıs’ın fethi, Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK)’nın kuruluş yıldönümleridir.
Birçok ulusal bayram gibi bu “resmi bayram” da devlet kutlandığı için vatandaşlar tarafından bilinmiyor. Bilinse bile vatandaşlar bu bayramları kutlama işinin devlete ait olduğunu sandıkları için kutlamak için bir şeyler yapma gereğini duymuyor. Toplumsal Direniş Bayramı nedeniyle 1 Ağustos tarihi her yıl resmi tatildir. Bu yıl Cumartesiye düştüğü için pek belli olmadı. Hafta içine düşseydi kamu çalışanları tatil yapacaklardı. Bakın burada bile ayrım net olarak görülebiliyor. 1 Ağustos hafta içi mesai gününe denk geldiğinde devlette çalışanlar o günü bayram olduğu nedeniyle tatil yaparak geçirirler ama özelde çalışanlar normal mesai biçiminde çalışarak geçirirler. Toplumsal Direniş bayramı uzun yıllardan beridir resmi bayramdır ve devlet tarafından kutlanıyor. Resmi tatil olmasına karşın tüm özel sektör çalışanları o gün normal iş günüymüş gibi çalışıyor. Siz hiç gördünüz mü, Çalışma Dairesi müfettişleri bir defa olsun özel sektör işyerlerinde teftiş yapıp, o çalışanlara, resmi tatil gününde çalıştırıldıkları için Çalışma Yasası’nın öngördüğü bire iki ödeme yapılıp yapılmadığını denetlediklerini? Ben ne gördüm ne de işittim.
İşte bunlar gibi nedenlerle vatandaşlar “1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı” ve bunun gibi ulusal bayramlara kendi bayramı değil de “devletin bayramı olarak bakıyor. Haksız da değil. Eğer ki devlet bu bayramları vatandaşına mal etmek isteseydi, yasalarını uygular ve vatandaşın o gün resmi tatil yapmasını sağlardı. Ama hiç yapmadı ve yapmak niyetinde de değil. Bakın bugün Cumartesi olmasına karşın bütün özel sektör iş yerlerinde normal mesai gibi çalışılmaktadır. Üstelik birçoğu yarım gün de değil tam gün çalışmaktadır. Bir tek iş yeri, “Bugün 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’dır. Resmi tatil günüdür. Çalışma Yasası’na göre çalışanlarımızı bire iki ödememiz gerekir” dememektedir. Bunun böyle olduğunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı biliyor. Çalışma Dairesi Müdürü de biliyor. Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın da bildiğinden hiç şüphem yoktur. Ama bir teki bile ağzını açıp da, “Biz devletiz. Devletimizin yasaları vardır. Bugün Bayramdır. Yasalara göre işçileri bayram günlerinde çalıştırırsanız bire iki ödemeniz gerekmektedir” demeyecektir.
İşte bunun içindir ki, vatandaş ulusal bayramları kendi bayramı değil, devletin bayramı olarak görüp, uzaktan seyretmektedir.
Ben de belirtmeye çalıştığım nedenlerle, devletin, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutluyorum.
Bu haber 276 defa okunmuştur

:

:

:

: