1.4 milyon dava internette

İngiltere ve Galler’de 18 ve 19. Yüzyıllarda görülen davaların ayrıntısına internetten ulaşılabilecek.

İngiltere ve Galler’de 18 ve 19. Yüzyıllarda görülen davaların ayrıntısına internetten ulaşılabilecek.

İngiltere ve Galler'de 18 ve 19. yüzyıllarda görülen yaklaşık 1,4 milyon davanın ayrıntılarına internet üzerinden erişilebilecek. Şecere konusunda uzman olan 'ancestry.co.uk' sitesinde dünden itibaren yayımlanan belgelerde, dava konusu, yargılananların tam isimleri, doğum tarihleri, davanın görüldüğü mahkeme ve karar yer alacak.


Sitenin yayımladığı davalar arasında, 1892'de ABD ve İngiltere'de birçok kişiyi zehirlediği için idam cezasına çarptırılan İskoç doktor Thomas Neill Cream'in davası da bulunuyor. Cream, asılmadan önce kendisinin 'Karındeşen Jack' olduğunu söylemişti, ancak Cream, bilinen ilk seri katillerden olan 'Karındeşen Jack' bazı cinayetleri işlediği sırada cezaevindeydi.


Sitedeki diğer davalar arasında, Windsor şatosunda Kraliçe Victoria'ya suikast girişiminde bulunan Roderick McLean'in davası gibi kamuoyunca bilinen davalar da yer alıyor.


Sitede, 18. yüzyılın sonlarında ve 19. yüzyılın tamamında görülen davalar bulunuyor. Bu davaların ardından 900 bin kişi hapis cezasına çarptırılmış ve 10 bin 300 kişi idam edilmişti.


Belgelere göre o dönemde, İngiltere'de 5 şilinden (günümüzde 30 sterlin, yaklaşık 75 TL) fazla para çalanlar idam ediliyordu. Hayvan hırsızlığı yapan, kaçak yaban adatavşanı avlayan ve ağaç kesenlerin bazılarının da idam cezasına çarptırıldığı belirtiliyor. Gece yüzü siyaha boyanmış şekilde yakalananlar da, hırsızlığa karışmış oldukları sanıldığı için idam ediliyordu.

Bu haber 20 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER